Euro
11.1759
0.87%
Dolar
9.6075
1.13%
Altın
555.35
1.86%
Borsa
1.48
1.68%
Bitcoin
587.519
-1.61%
16ºC
İstanbul
Açık 16 C

  Ermenistan 6 sivili öldüren Rus askerin iadesini istiyor

  Ermenistan'ın güneyindeki Gümrü (Gyumri) kentinde 3 gün önce bir Rus asker tarafından öldürülen 6 sivil için düzenlenen cenaze törenine katılan yüzlerce kişi, olayı protesto etti ve askerin Ermenistan'a iade edilmesini istedi.
  • 15.01.2015 - 22:21
  Ermenistan 6 sivili öldüren Rus askerin iadesini istiyor

  ermeni cinayeti

  Ermenistan haber ajansı ArmenPress'in haberine göre, Rus ordusunda er olarak görev yapan Valery Permyakov tarafından 12 Aralık'ta bıçaklanarak öldürülen yaşlı çift ile bekar kızları, oğulları, gelinleri, 2 yaşındaki torunları için Gümrü'de cenaze töreni düzenlendi. Yüzlerce kişinin katıldığı törende, Parlamento Başkanı Galust Sahakian ve milletvekilleri de bulundu.

  Cenaze töreninden sonra olayı protesto edenlere seslenen Başsavcı Gevork Kostanian, müfettişlerin Gümrü kentindeki Rus 102. Askeri Üssü'nde incelemelerde bulunduğunu söyledi.

  Ermenistan 6 sivili öldüren Rus askerin iadesini istiyor

  Kostanian, "Bu, açıkça Ermeni halkına karşı işlenmiş bir suçtur. Suçlunun Ermenistan'da adalet karşısına çıkması ve cezasını çekmesi için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Olayla ilgili hem Ermenistan'da hem de Rusya'da soruşturma başlatıldı. Suçlunun, vatandaşlarımıza düzenlediği saldırı, bizzat bana karşı düzenlenmiş bir saldırıdır. Bu nedenle bu alçağın hak ettiği cezayı alması için her şeyi yapacağım" dedi.

  Göstericiler, askeri üste tutuklu bulunan Permyakov'un Ermeni yetkililere teslim edilmesini ve Ermeni yasalarına göre Ermeni mahkemesi tarafından yargılanmasını istedi.

  Öfkeli kalabalığın kentteki Rus Konsolosluğu'na yürümek istemesi üzerine polis, göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı.

  CİNAYETLER ERİVAN'DA PROTESTO EDİLDİ

  Cinayetler, başkent Erivan'da da protesto edildi. Rusya Büyükelçiliği önünde Rus bayrağını yakmaya çalışan göstericilerle polis arasında arbede çıktı. Tanınmış yönetmen Tigran Khzmalian ile bir gösterici gözaltına alındı.

  PERMYAKOV CİNAYETLERİ İTİRAF ETTİ

  Bu arada 13 Ocak'ta Ermenistan ile Türkiye sınırı yakınlarında Rus sınır koruma birlikleri tarafından gözaltına alınan Rus asker Permyakov'un, işlediği cinayetleri itiraf ettiği öğrenildi.

  Permyakov'un öldürdüğü ailenin evine bir şeyler içmek için girdiğini söylediği belirtildi.

  Rusya Anayasası'na göre Rus yetkililer tarafından gözaltına alınan Rus vatandaşları bir başka ülkeye teslim edilemiyor.

  Rusya'nın Güney Kafkasya'daki en büyük birliği olan 102. Askeri Üste  yaklaşık 3 bin asker bulunuyor.

  EVDE 6 CESET

  Adları açıklanmayan kurbanların cesetleri, evlerinde bulunmuştu. Rus asker Permyakov, olay yerinde askeri üniforması ve silahının bulunması üzerine şüpheli ilan edilmişti. Yakalanması için geniş çaplı bir operasyon düzenlenen Permyakov, olaydan bir gün sonra Türkiye sınırı yakınlarındaki Bayandur köyünde gözaltına alınmıştı.

  Olay, ülkede büyük tepkiye yol açmış ve başkent  Erivan'da 13 Ocak'ta düzenlenen gösteriye katılanlar, Rus askeri üssünün kapatılmasını ve Rus büyükelçinin sınırdışı edilmesini istemişti.

  Öte yandan saldırıdan ağır yaralı kurtulan 6 aylık bir bebeğin tedavisi ise devam ediyor.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir