Euro
15.2686
1.36%
Dolar
13.4545
1.11%
Altın
770.08
1.15%
Borsa
1.882
1.32%
Bitcoin
774.422
1.76%
10ºC
İstanbul
Güneşli 10 C

  Ferguson polisi hakkında soruşturma başlatıldı

  ABD Adalet Bakanlığı, Ferguson olaylarında polisin sert tutumuyla ilgili geniş soruşturma başlatıldığını duyurdu.
  • 05.09.2014 - 01:28
  Ferguson polisi hakkında soruşturma başlatıldı

  Ferguson polisi hakkında soruşturma başlatıldı #1

  ABD Adalet Bakanı Eric Holder, polisin uygulamalarıyla ilgili olarak Ferguson halkından yoğun şikayet aldıklarını, kolluk kuvvetleri ile mahalle sakinleri arasında geçmişten bu yana derin bir güvensizliğin bulunduğunu ve bölgedeki polis teşkilatının çeşitlilikten yoksun olduğunun dile getirildiğini aktardı.

  Holder, bu şikayetler üzerine, konuyla ilgili iddialar ve ellerindeki diğer verileri geniş biçimde gözden geçirdikten sonra, Adalet Bakanlığı olarak, Ferguson polis yetkililerinin ABD Anayasası ya da federal yasaları ihlal eden uygulamalar sergileyip sergilemediğini belirlemek üzere soruşturma başlatmaya karar verdiklerini bildirdi.

  POLİS TEŞKİLATINA DERİN SORUŞTURMA

  Soruşturmanın, bakanlığın sivil haklar dairesinden bir ekip tarafından yürütüleceğini ifade eden Holder, Ferguson belediye başkanı, kent yöneticisi ve polis şefiyle görüştüğünü, hepsinin de soruşturmayı memnuniyetle karşıladığını ve işbirliği sözü verdiğini belirtti.

  Soruşturmada, önleme, gözaltına alma, güç kullanımı, polis memurlarının aldığı eğitim gibi hususlar dahil olmak üzere, polis teşkilatının son birkaç yıldaki uygulamaları mercek altına alınacak, geçmişteki olaylar ve polisle ilgili şikayetler değerlendirilecek.

  İki hafta önce Ferguson'u ziyareti sırasında siyahi genç Brown'ın ailesiyle de görüşen Holder, soruşturmanın titizlikle ve zamanlıca yürütüleceğini, hedefin karşılıklı güven ve anlayışı yeniden oluşturmak, polisle halk arasında işbirliğini güçlendirmek olduğunu belirterek soruşturmayı gerek görürlerse civar bölgelerdeki polis güçlerini de içine alacak şekilde genişletebileceklerini kaydetti.

  Holder'ın yeni açıkladığı soruşturma, Michael Brown'ın öldürülmesiyle ilgili daha önce açılan ve halen devam eden soruşturmadan farklı ve daha kapsamlı olacak. Yeni soruşturma, Brown'ın öldürülmesi olayının çok ötesine geçerek, Ferguson'da nüfusun yüzde 70 civarını siyahların oluşturmasına karşın, çoğunluğu beyazlardan oluşan Ferguson polis teşkilatının eylemlerini inceleyecek.

  ABD'de St. Louis kentinin Ferguson Mahallesi'nde silahsız siyahi Michael Brown'ın polis tarafından öldürülmesinin ardından ülke genelinde protesto gösterileri düzenlenmiş, 19 Ağustos'ta Ferguson yakınlarında göstericilerle polis arasındaki gerginliği görüntüleyen AA muhabiri Bilgin Şaşmaz da polisin sert müdahalesine maruz kalmış ve yaklaşık 6 saat gözaltında tutulmuştu.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir