Petrol
110.67
0.62%
Euro
17.0285
1.35%
Dolar
15.9233
0.32%
Altın
949.02
0.69%
Borsa
2381
0.36%
Bitcoin
481.361
-0.07%
18ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 18 C

  Financial Times: Putin, Ukrayna saldırısı konusunda ne kadar ciddi

  Londra merkezli gazete, Putin'in "Her türlü askeri seçeneğe hazırız" mesajına dikkat çekti. Savaşın gidişatını iki faktörün belirleyeceğine işaret edildi.
  • Haber Merkezi
  • 17.01.2022 - 09:39
  • Güncelleme : 17.01.2022 - 10:13
  Financial Times: Putin, Ukrayna saldırısı konusunda ne kadar ciddi

  Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik olası bir işgal girişimi, dünya gündemindeki sıcaklığını korumaya devam ediyor.

  Financial Times gazetesi, son gelişmeler ışığında Ukrayna'nın muhtemel bir saldırıyla karşı karşıya kalıp kalmama durumunu analiz etti.

  İNGİLİZ BASINI, PUTİN'İN CİDDİYETİNİ SORGULADI

  Haberde, "Cenevre, Brüksel ve Viyana'da bir hafta süren diplomatik görüşmelerin ardından soru şu: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'ya karşı büyük bir saldırı başlatma konusunda ne kadar ciddi?" sorusu yöneltildi.

  Moskova'nın, taleplerinin karşılanmaması durumunda Avrupa'nın güvenliği için "en öngörülemeyen ve ciddi sonuçlar" konusunda uyardığı belirtilerek, "Batılı yetkililer Rusya'nın yeni bir işgale karar verip vermediğinden emin olmasa da, Putin bunu yapmak için asla 'daha iyi bir zamana' sahip olmayabilir." ifadesi kullanıldı.

  PUTİN, NATO'NUN UKRAYNA'YA DOĞRU GENİŞLEMESİNE KARŞI

  Putin'in yıllardır, özellikle Ukrayna konusunda, NATO'ya karşı şikayetlerde bulunduğu, Rus liderin iktidardaki 20 yılı boyunca, NATO'nun özellikle Ukrayna'ya doğru genişlemesini durdurarak Rusya'nın etki alanını geri almayı temel dış politika hedefi haline getirdiği kaydedildi.

  Financial Times: Putin, Ukrayna saldırısı konusunda ne kadar ciddi #1

  AVRUPA, GAZ NEDENİYLE YAPTIRIMLAR KONUSUNDA İSTEKSİZ

  Olası işgal girişimi konusunda ABD ve Batı'da bazı ülkeler, Rusya'nın sert yaptırımlarla karşılaşmasını istiyor. Ancak söz konusu analizde, "Gazının yüzde 40'ından fazlasını Rusya'daki Gazprom'dan satın alan AB'deki birçok ülke, Moskova'ya karşı sert önlemlere katılma konusunda isteksiz." denildi.

  "RUS GAZINDAN VAZGEÇEMEYİZ"

  İtalya Başbakanı Mario Draghi'nin "Füzelerimiz, gemilerimiz, toplarımız, ordularımız var mı? Şu anda yok ve halihazırda NATO'nun farklı stratejik öncelikleri var. Avrupa, Rus gazından vazgeçemez." ifadeleri hatırlatıldı.

  Financial Times: Putin, Ukrayna saldırısı konusunda ne kadar ciddi #2

  PUTİN: HER TÜRLÜ ASKERİ SEÇENEK MASADA

  Putin'in geçen yıl, Rusya'nın güvenlik taleplerinin karşılanmaması durumunda Ukrayna'ya karşı kullanabileceği "her türlü" askeri seçeneğe sahip olduğunu söylediğine dikkat çekildi.

  SAVAŞIN GİDİŞATINI BELİRLEYECEK İKİ FAKTÖR

  Haberde ayrıca, Rusya ve Ukrayna'nın askeri güçleri karşılaştırıldı. "Ukrayna vazgeçmezse, Rusya gerekli olduğu sürece kara operasyonları başlatabilir." denildi. Ukrayna'ya olası saldırının gidişatını "Ukraynalıların savaşmaya ve Batı'nın Kiev'i desteklemeye ne kadar hazır olduğunun" belirleyeceği kaydedildi..

  Financial Times: Putin, Ukrayna saldırısı konusunda ne kadar ciddi #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir