Euro
9.0311
-0.29%
Dolar
7.4478
-0.23%
Altın
444.55
0.65%
Borsa
1.562
-0.2%
Bitcoin
263.000
-4.88%
0ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 0 C
  Fransa Cumhurbaşkanı Macron yeni yasayı imzaladı

  Fransa Cumhurbaşkanı Macron yeni yasayı imzaladı

  Fransa Cumhurbaşkanı Macron, tüm güvenlik güçlerini Sarı Yelekliler'i durdurmak için seferber etti. Tasarlanan yeni yasada güvenlik güçleri, Sarı Yelekliler'i gerçek mermiyle bile vurabilecek.
  • Haber Merkezi
  • 11.04.2019 - 12:37
  • Güncelleme : 11.04.2019 - 12:37

  Fransa'da, petrol fiyatlarına yönelik zam ve hayat pahalılığı protesto ediiliyor. Protestolar bu hafta da devam ederse 22'nci haftaya girilecek.

  Fransız hükümeti ise bu gösterilere son vermek istiyor. Bu kapsamda da yeni yasa tasarıları yürürlüğü konuluyor. Son olarak tasarlanan yasa, Fransız Cumhurbaşkanı Macron'un önüne sunuldu.

  FRANSIZ GÜVENLİK GÜÇLERİNİ İLGİLENDİREN KARAR

  Bu yasa tasarısına göre, protesto gösterilerinde güvenlik güçlerine karşı herhangi olumsuz bir davranış olursa güvenlik güçleri istediği gibi müdahale edebilecek. Yani Fransız güvenlik güçleri, gerçek mermi bile kullanabilecek.

  MACRON İMZALARKEN TEREDDÜT ETMEDİ

  Sarı Yelekliler'in protestosundan bıkan ve bu gösterilere son vermek isteyen Macron, bu yasaya hiç tereddüt etmeden imza attı. Karar bugün Resmi Gazete'de yayımlandı.

  Fransa Cumhurbaşkanı Macron yeni yasayı imzaladı #1

  YASADA CAYDIRICI CEZALAR

  Yasayla birlikte Fransız polisi, gösteriler sırasında çantaları, arabaları karıştırabilecek. Ayrıca polise; kişinin eyleme katılmasını yasaklama yetkisi de verildi.

  Gözaltına alınan ve polise olumsuz davranışta bulunan ve maske takan  protestocular, bir sene hapis cezası alacak. Ayrıca 17 bin dolar (15 bin euro) para cezası da verilebilecek. Yasaya göre gösterilerde üzerinde tehlikeli maddeler taşıyanlara 3 yıl hapis ve 45 bin avro para cezası verilecek.

  Fransa'da polis şiddeti VİDEO

  Fransa Cumhurbaşkanı Macron yeni yasayı imzaladı #2

  FRANSIZ HÜKÜMETİNİN TUTUMU SERTLEŞECEK

  Hükümetin bu düzenlemeyle sarı yeleklilere karşı tutumunu sertleştireceği belirtiliyor.

  Fransa Cumhurbaşkanı Macron yeni yasayı imzaladı #3

  Fransa Cumhurbaşkanı Macron yeni yasayı imzaladı #4

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir