Euro
11.1929
1.02%
Dolar
9.6082
1.14%
Altın
554.53
1.71%
Borsa
1.48
1.68%
Bitcoin
584.636
-2.74%
15ºC
İstanbul
Açık 15 C

  Fransa'da anket sonuçları aşırı sağcı Le Pen'i gösteriyor

  Fransa'da yapılan anket sonuçlarına göre, aşırı sağcı Le Pen en yüksek oyu alan Cumhurbaşkanı olacak.
  • 30.01.2015 - 08:17
  Fransa'da anket sonuçları aşırı sağcı Le Pen'i gösteriyor

  lepen

  Fransa'da düzenlenen son kamuoyu yoklaması, aşırı sağcı Ulusal Cephe lideri Marine Le Pen'in, bugün cumhurbaşkanlığı seçimi yapılması halinde seçimin ilk turunu, Cumhurbaşkanı François Hollande ve eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin önünde bitireceğini ortaya koyuyor.

  LE PEN EN YÜKSEK OYU ALACAK

  Ülkenin saygın kamuoyu kuruluşlarından IFOP'un anketine göre, Le Pen, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda yüzde 29 ile 31 arasında oy alarak yarışı ilk sırada bitiriyor.

  SARKOZY VE HOLLANDE'IN OYLARI DÜŞÜK

  Ankete göre, muhalefetteki Eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy yüzde 23, görevdeki Cumhurbaşkanı François Hollande ise yüzde 21 oranında oy alıyor.

  Sosyalist Parti'nin Hollande'ın yerine Başbakan Manuel Valls'i aday göstermesi halinde ise Başbakan, bu oranı sadece yüzde 23'e çıkartabiliyor.

  ESKİ BAŞBAKAN ADAY OLURSA...

  Merkez sağın, Sarkozy yerine eski Başbakan Alain Juppe'yi aday göstermesi halinde ise bu siyasetçi de partisinin oylarını yüzde 23'ten yukarı çıkartamıyor.

  Anket ayrıca, Le Pen'in iki turlu seçimde, yüzde 45'ten fazla oy alamayacağı için Elysee Sarayı'na seçilemeyeceğini de gösteriyor.

  SEÇİM 2017'DE OLACAK

  Fransa'da Cumhurbaşkanlığı seçiminin 2017 yılında yapılması öngörülüyor. Aşırı sağ, geçtiğimiz yıl mayıs ayında düzenlenen Avrupa Parlamentosu seçimlerini ilk sırada bitirme başarısı göstermişti.

  Fransız siyaset sisteminde genel ve yerel seçimler iki turlu düzenlendiği için, aşırı sağ oy potansiyelini tam olarak seçim sonucuna yansıtamıyor. Merkez sağ seçmenin, ikinci turda aday olmaması halinde genelde aşırı sağ yerine sol adayı tercih etme yoluna gittiği görünüyor.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir