Euro
15.0172
-3.28%
Dolar
13.2689
-2.94%
Altın
763.63
-1.94%
Borsa
1.853
2.38%
Bitcoin
761.003
1.59%
10ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 10 C

  Fransa'da Eyüp Sultan Camii polemiği

  Strasbourg Belediyesi, yapımı devam eden Eyüp Sultan Camii'nin inşaatı için 2 milyon 563 bin 599 avro para yardımı yapmaya karar verdi.
  • AA
  • 24.03.2021 - 03:06
  • Güncelleme : 24.03.2021 - 06:44
  Fransa'da Eyüp Sultan Camii polemiği

  Fransa'da Strasbourg Belediye Meclisinde yapılan oylamada, İslam Toplumu Milli Görüşe (IGMG) bağlı Eyüp Sultan Camii inşaatının maliyetinin yüzde 10'u olan 2 milyon 563 bin 999 avro para yardımı kararı kabul edildi.

  Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, konuya ilişkin Twitter hesabından yaptığı açıklamalarda, Yeşiller Partisinden olan Strasbourg Belediyesinin kararına tepki göstererdi.

  "UMARIM HERKES GÖZLERİNİ AÇAR, AYRILIKÇI YASA ONAYLANIR"

  Darmanin paylaşımında, "Strasbourg Belediyesi, Fransa İslamı Prensipler Tüzüğünü imzalamayı reddeden ve siyasi İslam'ı savunan bir federasyon tarafından desteklenen bir camiyi finanse ediyor.

  Umarım bir an önce herkes gözlerini açar ve ayrılıkçı yasası onaylanır ve yürürlüğe girer." ifadesini kullandı.

  Fransa da Eyüp Sultan Camii polemiği #1

  DARMANİN KARARIN HAKİME SEVK EDİLMESİNİ İSTEDİ

  Müslümanları hedef aldığı gerekçesiyle eleştirilen "ayrılıkçı" yasa tasarısının henüz onaylanmadığını ancak belediyenin aldığı kararının ciddi olduğunu savunan Darmanin, Grand-Est ve Bas-Rhin Valiliğinden yardım kararını idari hakime sevk etmesini istediğini belirtti.

  CIMG ve Fransa'daki Türk Müslüman Dernekleri Koordinasyon Komitesi (CCMTF) ile "İnanç ve Uygulama" adlı kuruluş, hükümetin talebiyle Fransa İslam Konseyi'nin hazırladığı "Fransa İslamı Prensipler Tüzüğüne" Müslümanları ötekileştirdiği gerekçesiyle imza atmayı reddetti.

  Bu kuruluşlar tüzükteki "Fransa İslamı" söylemine de tepki gösteriyor.

  Fransa da Eyüp Sultan Camii polemiği #2

  AVRUPA'NIN EN BÜYÜK CAMİSİ OLACAK

  Eyüp Sultan Camii, inşaatı tamamlandığında Avrupa'nın en büyük camisi olacak. Osmanlı mimarisine göre inşa edilen, 15 dönüm arazi üzerinde, 3 bin kişilik mescit, konferans salonları, okul, kütüphane, öğretmenler odası, restoran ve butiklerin yer alacağı külliyenin ayrıca 600 araç kapasiteli otoparkı ve bisiklet parkı da bulunacak.

  44 metre yüksekliğinde çifte minaresiyle Strazburg'un dini, mimari ve kültürel çeşitliliğine renk katacak caminin ana kubbesi etrafında 27 küçük çapta kubbe de yer alıyor.

  Fransa da Eyüp Sultan Camii polemiği #3

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir