Fransa'daki uçak kazasında hipoksi şüphesi

Fransa'daki uçak kazasında hipoksi şüphesi

Fransız Alpleri’ne çakılan Lufthansa'ya ait GermanWings'in uçağında hayatını kaybeden 150 kişinin neden öldüğü konusundaki sır perdesi halen aralanmış değil. Pilotların 8 dakika boyunca neden uçağı hızla alçalttığı ve kuleye bilgi vermedikleri konusu gizemini koruyor.

UÇAKTAN MAYDAY ÇAĞRISI GELMEDİ

Fransız Sivil Havacılık Dairesi, "Kule pilotlarla defalarca iletişime geçmeye çalıştı ancak yanıt alamadı. Bunun üzerine acil durum ilan etti. Uçaktan tek bir acil durum sinyali (mayday mesajı) bile almadılar" şeklinde bir açıklama yapınca olay daha da gizemli bir hal aldı.

Alpler'de paramparça olan uçağın enkazı

Fransa'da düşen uçağa ait ilk görüntüler

EN GÜÇLÜ OLASILIK HİPOKSİ

İnternette profesyonel yolcu uçağı pilotlarının tartıştığı forumlarda ve medyaya bilgi veren havacılık uzmanlarının aklında kazanın en güçlü olasılığı olarak ‘hipoksi’ durumu yer alıyor. Kazayla ilgili en güçlü senaryo şu şekilde:

KABUS SENARYOSU

- Saat 10:01’de kalkan uçak, 10:27’de sorunsuz bir şekilde uçuş irtifası olan 38 bin feet’e ulaştı.

- 3 dakika sonra bir nedenle (ön camın çatlaması vs) kabin basıncında ani bir düşüş oldu. Oksijen bitmeden pilotun derhal uçağı rahat nefes alınıp verilecek 10 bin feet’e indirmesi gerekiyordu.

Fransa'daki uçak kazasında hipoksi şüphesi

- Pilotlar bunun için hızla manevra yapsa da oksijen azlığından bilinçlerini yitirdi. Hipoksi durumu nedeniyle etraflarında olup biteni anlamaz hale geldiler. Bu nedenle acil durum sinyali göndermeye gerek duymadılar.

- Uçak, 10 bin feet’in de altına indi ve 6 bin 800 feet’te Alpler’e çakıldı.

EN OLASI SENARYO

Bu senaryo, uçuş verileri ve ses kayıtları kara kutulardan incelenip kazanın kesin sebebi belirlenene kadar en olası kaza nedeni olarak görülüyor. İlk incelemelerde ‘uçuş güvenliğini derinden etkileyecek büyük bir olay’ (Structural Failure) tespit edildi. Nitekim şirkete ait bir uçak 2010’da kirli kabin havasından etkilenmiş, pilotlar bilinçleri kaybetme noktasına (hipoksi) yaklaşmış ancak uçağı Köln’e indirmeyi başarmıştı.

PSİKOLOGLAR GÖREV BAŞINDA

Kazanın gerçekleştiği Fransa ile en çok kaybı veren ülkeler olan Almanya ve İspanya’da onlarca psikolog kurban yakınlarına psikolojik destek vermek için göreve başladı. İspanya’da bayraklar yarıya indirildi.

3 günlük ulusal yas ilan edildi. En dramatik anma törenleri lise öğrencilerinin hayatını kaybettiği okulda gerçekleşti. Gözyaşları sel oldu aktı.

UÇAK BM GİBİYDİ

Kazada hayatını kaybedenlerin kimlikleri de yavaş yavaş açığa çıkıyor. Olayda dünyaca ünlü iki opera sanatçısının da Barcelona’daki gösteri sonrası Almanya’ya dönerken hayatlarını kaybettiği ortaya çıktı. İspanyol Maria Radner eşi ve oğlu ile hayata veda ederken Kazak bas bariton Oleg Brjak da Wagner’in Siegfried eserini seslendirdikten sonra hayatını kaybetti. İşte ölenlerin ülkelere göre dağılımı: - Almanya: 77 - İspanya: 35 - ABD: 2 - Avustralya: 2 - Japonya: 2 - Kolombiya: 2 - Venezuela: 2 - Arjantin: 2 - Fas: 2 - Meksika: 2 - İran: 2 - İngiltere: 1 - Hollanda: 1 - Kazakistan: 1 - Danimarka: 1 - Belçika: 1 - İsrail: 1 - Türkiye: 1 - Diğer: 13

HİPOKSİ NEDİR?

Beden dokularında oksijen oranının azalması sonucu oluşuyor. 2750 metrede (9 bin feet) baş ağrısı, baş dönmesi, dikkat toplayamama, 4570 metrenin (15 bin feet) üstünde yargılama yeteneği bozuluyor. 6400-7000 metre (23 bin feet) arasında bilinç yitimi ortaya çıkıyor.

KARA KUTU BU HALE GELDİ

Fransız arama kurtarma ekipleri 300 itfaiyeci ve 300 polisle birlikte 4 hektarlık alana yayılan enkaz parçaları arasında faaliyetlerini dün de sürdürdü. Uçağın kara kutularından biri kaza günü bulunmuştu. Ancak basına verilen fotoğraflarda pilotların kokpit konuşmalarını kaydeden kara kutunun çok ağır hasar gördüğü anlaşılıyor. Kara kutu incelenmek üzere Paris’e gönderildi ve içinden veriler elde edildi. Daha kritik olan diğer kara kutu daha da hasarlı bütün kayıtları içeren hafıza kartı da kayıp.

Fransa'daki uçak kazasında hipoksi şüphesi

TEK PARÇA CESET YOK

Arama kurtarma ekiplerini en çok dehşete düşüren gerçek, tek bir yolcunun bile naaşını sağlam halde bulamamak oldu. Tepeye 700 kilometre hızla çarptığı tahmin edilen uçağın içindeki jet yakıtıyla birlikte patlayarak on binlerce parçaya ayrıldığı belirtiliyor. Bulunan ceset parçalarına DNA testi yapılarak kimlik belirleme çalışması yapılacak. Bunun da haftalar, hatta aylar sürebileceği belirtiliyor.

24 SAAT ÖNCE TAMİR EDİLDİ

Alman yetkililer uçağın uçuştan 24 saat önce ön tekerlek kapağındaki bir aksaklık nedeniyle bakıma alındığını doğruladı. Ancak bu sorunun kolayca halledildiğini, zaten bir güvenlik problemi oluşturmadığını sadece sesle alakalı sorun çıkarabileceğini belirtti.