Euro
10.0409
0.14%
Dolar
8.2608
0.33%
Altın
487.88
0.64%
Borsa
1.452
0.74%
Bitcoin
484.596
-0.30%
16ºC
İstanbul
Güneşli 16 C
  Fransız komedyen Dieudonne M'Bala gözaltına alındı

  Fransız komedyen Dieudonne M'Bala gözaltına alındı

  Charlie Hebdo'ya yapılan terör saldırısından sonra "düşünce özgürlüğüne saldırı" propagandasını tüm dünyaya pompalayan Fransa'nın kendisi düşünceye saygı duymuyor..
  • 14.01.2015 - 13:33

  Paris savcılığı, sosyal paylaşım sitesi Facebook'taki hesabında "Je me sens Charlie Coulibaly (Kendimi Charlie Coulibaly gibi hissediyorum)" yazan Dieudonne M'Bala'nın, "terörü övmek" suçlamasıyla hakkında başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alındığını açıkladı.

  FRANSA'DA MAKUL ŞÜPHE DÖNEMİ

  Ünlü komedyenin gözaltına alınması yalnızca bir örnek. Charlie Hedbo olayından sonra bugüne kadar toplam 54 kişi "makul şüpheli" olarak soruşturmaya maruz kaldı.

  6 KİŞİYE HAPİS CEZASI

  Paris, Toulon, Reims, Orleans ve Valenciennes kentlerinde açılan davalarda acil olarak mahkemeye çıkartılan altı kişi hakkında 10 ay ile 4 yıl arasında değişen hapis cezaları verildi.

  Valenciennes kentinde mahkemeye çıkartılan 34 yaşındaki bir kişi, alkollü araç kullanıp kazaya yol açtıktan sonra Charlie Hebdo dergisine saldırı düzenleyenleri övmek suçundan dört yıl hapis cezasına çarptırıldı. Paris’te polislere hakaret eden ve yine terör saldırılarını öven bir kişiye de 10 ay hapis cezası verildi.

  KOMEDYENE "TERÖRÜ ÖVDÜN" SUÇLAMASI

  Fransa'nın tanınmış komedyenlerinden Dieudonne M'Bala hakkında, "terörü övdüğü" gerekçesiyle önceki gün soruşturma başlatılmış, Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, Dieudonne olarak bilinen Fransız komedyenin, sosyal paylaşım sitesi Facebook'taki hesabından yaptığı "Je me sens Charlie Coulibaly" (Kendimi Charlie Coulibaly gibi hissediyorum) paylaşımıyla ilgili gerekli işlemin başlatılacağını duyurmuştu.

  Fransız komedyen Dieudonne M Bala gözaltına alındı #1MARKET SALDIRGANININ SOYADIYLA ESPRİ

  Paris Savcılığı da, Dieudonne'nin bu ifadeleri hakkında teröre destek suçlamasıyla 12 Ocak'ta soruşturma açtı. Fransa'da Je suis Charlie (Ben Charlie'yim) sloganı, Charlie Hebdo kurbanlarını anmak için kullanılıyor. Coulibaly ise, Musevilerin işlettiği markettekileri rehin alan ve polis operasyonunda öldürülen Amedi Coulibaly'nin soyadı.

  Fransız komedyen Dieudonne M Bala gözaltına alındı #2

  Fransız komedyen Dieudonne M'Bala gözaltına alındı

  65 BİN EURO PARA CEZASI VERMİŞLERDİ

  Geçen yıl bir şovunda Yahudi karşıtı ifadeler kullandığı gerekçesiyle 65 bin avro para cezasına çarptırılan M'Bala'nın birçok şehirde sahne alması yasaklanmıştı. Ülkedeki Yahudi derneklerinin hakkında defalarca suç duyurusunda bulunduğu M'Bala, "halk arasında ırkçı nefreti körüklemek" suçundan daha önce de yedi kez mahkum olmuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir