Euro
10.0676
-0.11%
Dolar
8.5484
-0.18%
Altın
495.62
-0.39%
Borsa
1.352
-0.86%
Bitcoin
287.947
3.66%
26ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 26 C

  Merkel: Dost kelimesini Türkiye için kullanmadım

  Almanya Başbakanı Angela Merkel, BND'nin Türkiye’ye yönelik dinleme ve izleme faaliyetlerinde bulunduğu iddialarını değerlendirdi.
  • 19.08.2014 - 04:42
  Merkel: Dost kelimesini Türkiye için kullanmadım

  Merkel: Dost kelimesini Türkiye için kullanmadım #1

  Letonya Başbakanı Laimdota Straujuma ile görüşen Merkel,  daha sonra BND'nin Türkiye’ye yönelik dinleme ve izleme faaliyetlerinde bulunduğu iddialarına ilişkin gazetecilerin sorularını cevapladı.

  Türkiye’nin BND tarafından dinlendiğine iddialarının hatırlatan bir gazetecinin, ‘’Bu sizin, 'Dostlar arasında dinleme olmaz’ sözlerinizle bağdaşıyor mu?" sorusu üzerine Merkel, "Almanya'daki istihbarat teşkilatlarının çalışmaları hakkında kamuoyu önünde bilgi vermiyorum. Gerekli olan ne varsa bu Federal Meclis Parlamento Kontrol Komitesi'nde (PKGr) konuşulur, tartışılır. Gerekli olduğunda PKGr'e daha fazla bilgi verebilir'' ifadelerini kullandı.

  "DOS ÜLKE TABİRİNİ ABD İÇİN KULLANDIM"

  Söz konusu cümleyi de ABD ile ilgili bağlamda sarfettiğini  belirten Merkel, ''Biz hala güvenlik ve aynı zamanda bilgilerle nasıl davranacağımız konusunda farklı görüşe sahibiz. Bu farklılıkların süreceğini düşünüyorum'' şeklinde konuştu.

  Angela Merkel, bu konuda şimdilik bu kadar söyleyebileceğini kaydetti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir