Petrol
110.1
0.91%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
476.211
-0.93%
12ºC
İstanbul
Çok bulutlu 12 C

  Gazze konferansına Türkiye de davet edildi

  Mısır'da Gazze'nin yeniden imarı için düzenlenecek konferansa Türkiye'nin de davet edildiği bildirildi.
  • 09.10.2014 - 12:57
  Gazze konferansına Türkiye de davet edildi

  gazze

  Filistin'in Kahire Büyükelçisi Cemal eş-Şevbeki yaptığı açıklamada, aralarında Türkiye ve Katar'ın da bulunduğu yaklaşık 30 dışişleri bakanı ve farklı devletlerden 50’den fazla heyete Mısır'da 'Gazze'nin yeniden imarı için' düzenlenen konferansa katılmaları için davet gönderildiğini belirtti.

  KONFERANSTA FİLİSTİNLİ HEYET OLACAK

  Türkiye ve Katar'ın daveti kabul edip etmediğine ilişkin bilgi vermeyen Şevbeki, "İsrail ve münferit olarak herhangi bir Filistinli grup çağrılmadı. Konferansta yalnızca ulusal uzlaşı hükümetini temsilen bir Filistinli heyet olacak" dedi.

  Şevbeki, "Konferansın açılışını Mahmud Abbas ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi yapacak. Abbas, Filistin'deki siyasi durumlardan bahsederek Gazze'nin imarı, İsrail işgalinin sona ermesi ve bağımsız Filistin devletinin kurulması için uluslararası toplumdan destek isteyecek" diye konuştu.

  ''GAZZE İMARI İÇİN İSTENİLENLER ELDE EDİLEBİLİR''

  Uluslararası toplumun Filistin'e kayıtsız kalmayacağı konusunda ümitli olduklarını ifade eden Şevbeki, böyle "geniş" katılımlı konferansta Gazze'nin imarı için istenenlerin elde edilebileceğini söyledi.

  Mısır Dışişleri Bakanlığı, pazar günü başkent Kahire'de düzenlenecek konferansa, yaklaşık 30 dışişleri bakanı ve farklı devletlerden 50’den fazla heyet ile başta Birleşmiş Milletler (BM) olmak üzere bölgesel ve uluslararası 20 örgüt temsilcisinin katılacağını, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, ABD Dışişleri John Kerry, Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ve Ortadoğu Dörtlüsü Temsilcisi  Tony Blair’in burada konuşma yapacağını belirtmişti.

  2 BİN KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

  İsrail'in 7 Temmuz'da başlattığı ve 51 gün devam eden saldırılarda, 2 bin 157 kişi hayatını kaybetmiş, 11 binden fazla kişi de yaralanmıştı. Saldırılarda 17 bin 200 ev, 73 cami ve 24 okul tamamen yıkılmış, binlerce bina hasar görmüştü.

  Filistin Kalkınma ve Yeniden Yapılandırma Ekonomik Konseyi Başkanı Muhammed Eştiye, Gazze'nin yeniden imarı için 7,8 milyar dolara ihtiyaç olduğunu açıklamıştı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir