Petrol
113.62
-0.16%
Euro
17.3606
-1.10%
Dolar
16.5939
-0.53%
Altın
970.46
-0.58%
Borsa
2402
-3.55%
Bitcoin
337.883
-1.37%
27ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 27 C

  Gazze'de Kırmızı Halı Film Festivali

  Gazze Şeridi'nin batısındaki Kızılay sinema salonunda bu yıl 4'üncüsü düzenlenen Kırmızı Halı Film Festivali "İki Sınır Arasında" filmiyle start verdi.
  • AA
  • 27.11.2018 - 08:44
  Gazze'de Kırmızı Halı Film Festivali

  Bu yıl 4'üncüsü düzenlenen Kırmızı Halı Film Festivali'nin açılışında, İsrail askerleri tarafından şehit edilen Filistinli gazeteci Yasir Murteca'nın yönetmenliğini yaptığı film gösterildi.

  Gazze'deki film yapım şirketlerinin düzenlediği 4 gün sürecek festivalde, 50 yerli, bölgesel ve uluslararası film gösterilecek. Gazze'nin batısındaki Kızılay sinema salonunda düzenlenen festivalin açılışına çok sayıda film yapımcısı ve gazeteci katıldı.

  Gazze de Kırmızı Halı Film Festivali #1

  Festivalin açılışı, Murteca'nın, bir genç kızın, ABD'deki üniversitesine devam edebilmek için bir yıl boyunca Gazze'den çıkmak için verdiği mücadeleyi anlatan "İki Sınır Arasında" isimli filmiyle yapıldı. Festivalin organizatörleri böylelikle, Murteca'nın, "filminin Arap ve uluslararası festivallerde gösterilmesi" hayalini gerçekleştirmiş oldu.

  Festival kapsamında ilerleyen günlerde de Gazze'deki Filistinlilerin, İsrail'in saldırıları nedeniyle yaşadıkları sıkıntıları konu alan filmler gösterilecek.

  Gazze de Kırmızı Halı Film Festivali #2

  Festival Hazırlık Komitesi üyesi Said es-Suveyriki, AA muhabirine, Kırmızı Halı Film Festivali'nin, Gazze için önemli olduğunu söyledi.

  Suveyriki, dünyaya, Gazze'nin yaşamı talep ettiği ve hatta onu var ettiği ve İsrail'in istediği gibi ölüme doğru gitmeyeceği mesajı verdiklerini kaydetti. Kırmızı Halı Film Festivali, ilk olarak 2014'te, Gazze'nin Eş-Şucaiyye Mahallesi'nde düzenlenmişti. İsrail'in o yıl gerçekleştirdiği savaşta yıkılan yüzlerce evin enkazı üzerine kırmızı halı serilmişti.

  Gazze de Kırmızı Halı Film Festivali #3

  Gazze'de 2000 yılından bu yana sinema salonları faaliyet göstermiyor.

  Gazeteci Murteca, 6 Nisan'da Büyük Dönüş Yürüyüşü'nü takip ettiği sırada İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu yaralanmış, 7 Nisan'da yaşamını yitirmişti.

  Gazze de Kırmızı Halı Film Festivali #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir