Euro
10.1402
0.81%
Dolar
8.6468
1.42%
Altın
487.98
1.55%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
416.954
2.19%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 21 C

  Guardian'dan Brunson krizine ilişkin haber

  İngiliz The Guardian gazetesi, Başkan Erdoğan ile ABD Başkanı Trump arasında NATO zirvesi sırasında yapılan görüşmede bir yanlış anlaşılma yaşandığını ve krizin bu nedenle büyüdüğünü iddia etti.
  • Haber Merkezi
  • 15.08.2018 - 08:05
  • Güncelleme : 15.08.2018 - 08:12
  Guardian'dan Brunson krizine ilişkin haber

  İngiliz gazetenin haberinde, Mike Pence'in, rahip Brunson konusunda devreye girmesinin de krizi tırmandırıcı bir etki yaptığı ifade edildi.

  Gazetede Martin Chulov imzasıyla yayınlanan ve 'Ankara'daki karar mercilerine yakın bir Türk gözlemciye' dayandırılan habere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz ay yapılan NATO zirvesinde bir araya gelerek konuyla ilgili fikir alış verişinde bulundu. Ancak iki lider arasındaki konuşma ABD Başkanı Trump tarafından yanlış anlaşıldı.

  Guardian dan Brunson krizine ilişkin haber #1

  ORTALIĞI PENCE KARIŞTIRDI

  İddiaya göre, iki liderin görüşmesinin ardından Trump, İsrail'de tutuklu bulunan Türk vatandaşı Ebru Özkan'ın serbest bırakılmasının ardından Brunson'ın serbest bırakılacağı konusunda bir anlaşma yaptığına inandı. Erdoğan ise ABD'li rahibin ev hapsine alınmasını onayladığını düşündü.

  Haberde görüşme sırasında sadece iki liderin ve bir de çevirmenin bulunduğu belirtilirken, ABD Başkan Yardımcısı Pence'in devreye girmesinin ardından krizin büyüdüğü öne sürüldü. Pence'in meseleyi Trump'ın evanjelik tabandan aydığı oyla ilişkili olarak değerlendirdiği ve ara seçimler nedeniyle harekete geçtiği belirtildi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir