Petrol
86.88
0.18%
Euro
19.4384
0.21%
Dolar
18.6224
-0.05%
Altın
1.062
0.25%
Borsa
4978
0.00%
Bitcoin
324.024
1.07%
13ºC
İstanbul
Hafif yağmur 13 C

  Gürcistan'da protestolar yeniden alevlendi

  Genel seçimlerin nispi temsil sistemine göre yapılmasını öngören değişikliğe destek vermeyen iktidar partisi, başkent Tiflis'te parlamento binası önünde bir kez daha protesto edildi.
  • AA
  • 26.11.2019 - 05:44
  Gürcistan'da protestolar yeniden alevlendi

  Başkent Tiflis'te gece saatlerinde sokağa çıkan protestocular, Şota Rustaveli Caddesi'nden parlamento binası önüne yürüdü.

  Çeşitli muhalefet partileri ile sivil toplum kuruluşlarının organize ettiği gösteride eylemciler, ülkede genel seçimlerin nispi temsil sistemine göre yapılması isteklerini yineledi.

  Parlamento binasının karşısındaki caddeyi trafiğe kapatan göstericiler, daha sonra binanın etrafında insan zinciri oluşturdu.

  Protestocular, yarın da milletvekillerinin parlamentoya girişlerini engellemeye çalışacaklarını söyledi.

  Gürcistan da protestolar yeniden alevlendi #1

  DAHA ÖNCE DE VEKİLLERİ MECLİSE SOKMADILAR

  Protestocular, geçen hafta da parlamento binası önünde bir araya gelmiş ve vekillerin parlamentoya girişine izin vermemişti.

  Polisin dağılın uyarısını dikkate almayan göstericilerle güvenlik güçleri arasında arbede yaşanmıştı.

  Polis, kalabalığı dağıtmak için tazyikli su kullanmıştı.

  Gürcistan da protestolar yeniden alevlendi #2

  PROTESTOCULAR, VERİLEN SÖZÜN TUTULMASINI İSTİYOR

  Tiflis'te haziranda düzenlenen 26. Ortodoks Parlamentolar Arası Genel Asamblesi'nin oturumuna, Rusya heyetindeki Rus Komünist Partisi Üyesi ve Rusya Devlet Duması Milletvekili Sergei Gavrilov'un, parlamento başkanının koltuğuna oturup konuşması üzerine ülkede protestolar başlamıştı.

  Gürcistan da protestolar yeniden alevlendi #3

  Haftalarca süren gösterilere katılan protestocuların taleplerinden biri olan seçim sisteminin değişmesi konusu, Gürcistan hükümetince kabul edilmişti.

  İktidardaki Gürcü Hayali Partisi Başkanı Bidzina İvanişvili, 2020'deki genel seçimlerin çoğunluk sistemi yerine, nispi temsil sistemine göre yapılmasına karar verdiklerini ifade etmiş ancak 14 Kasım'da parlamentoda düzenlenen oylamada, nispi temsil sistemine destek vermemişti.

  Gürcistan da protestolar yeniden alevlendi #4


  Görüş Bildir