Petrol
85.94
-1.08%
Euro
19.6306
0.07%
Dolar
18.6344
0.01%
Altın
1.077
-0.31%
Borsa
4963
-1.65%
Bitcoin
322.068
0.47%
11ºC
İstanbul
Çok bulutlu 11 C
  Hannover'ın yeni belediye başkanı Türk kökenli

  Hannover'ın yeni belediye başkanı Türk kökenli

  Almanya'nın Hannover şehrinde yapılan seçimleri kazanan Türk kökenli Belit Onay, kentin belediye başkanı oldu.
  • Haber Merkezi
  • 10.11.2019 - 23:25

  Almanya'nın Aşağı Saksonya eyaletinin başkenti Hannover'de, yerel seçimler yapıldı. Seçimlerde Yeşiller Partisi'nin adayı Türk kökenli Belit Onay'dı.

  Hannover ın yeni belediye başkanı Türk kökenli #1

  OY SAYIMINDAN 1 SAAT SONRA KAZANDIĞI DUYURULDU

  Sandıkların yerel saat ile 18.00'de kapanmasının ardından oy sayımına geçildi ve yaklaşık bir saat sonra Belit Onay'ın seçimleri kazandığı duyuruldu. Partililerle bir araya gelen Belit Onay, kendisine verilen destekten ötürü teşekkür konuşması yaptı.

  Hannover kentindeki seçimleri kazanan Belit Onay'dan eşine Türkçe teşekkür VİDEO

  "HANNOVER ÇOK KÜLTÜRLÜ BİR YAPIYA SAHİP"

  Hristiyan Demokratlar adına yarışan Eckhard Scholz ile başa baş giden Yeşiller adayı Onay, yarışı önde tamamladı. Oy verme işleminin devam ettiği sırada konuşan Belit Onay, Hannover'de sosyal sıkıntılara cevap verebilen bir yönetim anlayışı benimsediklerini belirterek, "Kira, konut gibi sosyal sıkıntılara uygun cevaplar bulduğumuzu düşünüyorum. AfD'nin yükselişte olduğu bir dönemde böyle bir başarı önemli. Hannover çok kültürlü yapıya sahip bir yer. Yeşiller'in çevre ve sosyal konulara yönelik politikalarında son yıllarda olumlu tepkiler alıyor. Hannover'de iyi çalışan bir ekibimiz var." dedi.

  Hannover ın yeni belediye başkanı Türk kökenli #2

  "SOLİNGEN OLAYI HAYATIMI DEĞİŞTİRDİ"

  Hannover Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde en yüksek oyu alarak belediye başkanı olan Yeşiller Partili Belit Onay, siyasete girmesinde Solingen olayının büyük etkisi olduğunu bildirdi. Deutsche Welle'ye konuşan Onay, "Solingen'de ırkçıların kundakladığı evde beş Türk'ün yanarak ölmesi benim hayatımı değiştirdi. 12 yaşındaydım ve çok etkilendim. Siyasi bilincim gelişmeye başladı. Kendime yakın bulduğum için Yeşiller'e katıldım." dedi.

  BU DENLİ BÜYÜK BÖLGEDE İLK DEFA BİR TÜRK

  Almanya'da küçük belediyelerde halihazırda Türkiye kökenli belediye başkanlarının olduğunu belirten Onay, ilk kez böylesi büyük bir bölgenin bir Yeşiller adayı tarafından yönetileceğini söyledi.

  Hannover ın yeni belediye başkanı Türk kökenli #3


  Görüş Bildir