Hollanda Başbakanı'ndan tepki çeken açıklama

i

Hollanda’da önceki akşam parti liderlerinin katıldığı tartışma programında Başbakan Mark Rutte’nin, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne katılan Hollanda vatandaşları için sarf ettiği sözleri tartışma yarattı. Rutte, RTL kanalında yayınlanan programda, IŞİD’e katılmak için Suriye’ye giden vatandaşlarının ülkeye dönmelerindense orada ölmelerinin daha iyi olacağını söylemesi, muhalefet liderlerinin tepkisine yol açtı.

"ÖLMELERİNİ TERCİH EDERİM"

Rutte, “Bu kişiler Hollanda’ya döndüklerinde terör saldırıları düzenleyebilir” dedi. Bu tür eylemleri engellemek için çalıştıklarını vurgulayan Rutte, “Bir seçim yapmak zorundaysam bu kişilerin orada ölmelerini tercih ederim” diye konuştu.

Muhalefetteki ‘Demokratlar 66’ partisinin lideri Aleksander Pechtold, Suriye’ye giden Hollandalılar arasında çocukların ve masum genç kızların da bulunduğunu söyleyerek, “Size kesinlikle katılmıyorum. Cihatçılar buraya dönüp mahkemede hesap vermeli” dedi. Rutte’nin lideri olduğu VVD partisinin sözcüsü Laura Huisman ise, artan tepkiler üzerine yaptığı açıklamada, Başbakan’ın görüşünü bir adım daha ileriye taşıyarak, cihatçıların ülkeye dönmelerine izin vermektense IŞİD’e karşı kurulan koalisyona destek veren Hollanda ordusu tarafından öldürülmelerinin daha iyi olacağını söyledi.

CİHATÇI AİLE YAKALANDI

IŞİD’e katılan Belçika uyruklu çift ile 4 yaşındaki çocukları, yasa dışı yollarla Türkiye’ye girmeye çalışırken yakalandı. Çiftin çocuklarıyla birlikte Gaziantep 5. Zırhlı Tugay Komutanlığı’na bağlı ekiplerce, Karkamış ilçesi sınır hattında yakalandığı açıklandı. Jandarmadaki işlemlerin ardından adliyeye sevk edilen ailenin sınır dışı edilmelerine karar verildi.

ÜLKESİNE İADE EDİLDİ

Bu arada Fas kökenli Samira Yerou adlı İspanyol vatandaşı kadın oğluyla Suriye’ye geçmek isterken Türk makamlarınca yakalandı ve ülkesine iade edildi.