Euro
15.5362
0.18%
Dolar
13.7186
0.4%
Altın
786.38
0.93%
Borsa
1.91
1.61%
Bitcoin
772.603
-1.70%
14ºC
İstanbul
Hafif yağmur 14 C
  Hollanda’da koronavirüs kısıtlamaları karşıtı protesto: 30 gözaltı

  Hollanda’da koronavirüs kısıtlamaları karşıtı protesto: 30 gözaltı

  Hollanda’nın başkenti Amsterdam ve Eindhoven’da Covid-19 kısıtlamaları protesto edildi. Protestolar sırasında tansiyon yükselmesi ile en az 30 kişi gözaltına alındı.
  • İHA
  • 24.01.2021 - 21:37
  • Güncelleme : 25.01.2021 - 08:42

  Koronavirüs salgını nedeni ile kısıtlamaları sıkılaştıran Hollanda’da, birden fazla şehirde kısıtlama karşıtı protesto patlak verdi.

  Başkent Amsterdam ve Eindhoven kentinde yüzlerce kişi koronavirüse karşı uygulanan kısıtlamaları protesto etmek için sokaklara dökülürken, Eindhoven’da sokaklar savaş alanına döndü.

  YÜZLERCE KİŞİ POLİSE TAŞ İLE SALDIRDI

  Eindhoven’daki tren istasyonu yakınlarında toplanan yüzlerce kişi, polise taş ile saldırdı. Polis, göstericileri dağıtmak için tazyikli su ve göz yaşartıcı gaz kullandı. Protestocular, gösteriler sırasında bisikletlerle yolları kapatırken, 1 polis aracını ise ateşe verdi.

  Hollanda'da koronavirüs kısıtlamaları protesto edildi İZLE

  DÜKKANLAR YAĞMALANDI

  Gösteriler sırasında bazı dükkanlar yağmalanırken, çevrede bulunan binalar da taşlı saldırıya uğradı. Gösterilere, göçmen karşıtı olarak bilinen PEGIDA grubunun destekçilerinin de katıldığı öne sürüldü.

  Hollanda’da koronavirüs kısıtlamaları karşıtı protesto: 30 gözaltı #1

  TREN SEFERLERİ DURDURULDU

  Eindhoven polisi tarafından yapılan açıklamada, protestolar sırasında en az 30 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Polis, gösteriler nedeni ile vatandaşları şehir merkezinden uzak durmaları konusunda uyarırken, tren seferleri durduruldu.

  Hollanda’da koronavirüs kısıtlamaları karşıtı protesto: 30 gözaltı #2

  AMSTERDAM'DA DA PROTESTO VARDI

  Amsterdam'daki Van Gogh Müzesi'nin bulunduğu meydanda toplanan yüzlerce kişi, Eindhoven’da olduğu gibi ülke genelinde uygulanan kısıtlamaları protesto etti. Polis, göstericileri dağıtmak için tazyikli su kullandı.

  Amsterdam Belediye Başkanı Femke Halsema ise, protesto yapıldığı bölgeyi "yüksek riskli bölge" olarak ilan ederek, polise göstericilerin üstlerini arama yetkisi verdi.

  Hollanda’da koronavirüs kısıtlamaları karşıtı protesto: 30 gözaltı VİDEO

  TEST MERKEZİ ATEŞE VERİLDİ

  Urk isimli balıkçı köyünde ise dün bir grup genç sokağa çıkma yasağına ihlal etmesi üzerine polisle çatıştı. Polise havai fişek ve taş ile saldıran grup, geçici Covid-19 test merkezini ateşe verdi.

  Hollanda’da koronavirüs kısıtlamaları karşıtı protesto: 30 gözaltı #3

  9 ŞUBATA KADAR SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ

  Hollanda’da geçtiğimiz sene aralık ayından bu yana market, fırın, eczane gibi işletmeler dışındaki tüm işletmeler ve okullar kapalı tutuluyor. Ülkede salgınla mücadele kapsamında, geçtiğimiz günlerde 9 Şubat’a kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Hollanda’da geçtiğimiz hafta yapılan kısıtlama karşıtı protestolar da ise 143 kişi gözaltına alınmıştı.

  Hollanda’da koronavirüs kısıtlamaları karşıtı protesto: 30 gözaltı #4

  Hollanda’da koronavirüs kısıtlamaları karşıtı protesto: 30 gözaltı #5

  Hollanda’da koronavirüs kısıtlamaları karşıtı protesto: 30 gözaltı #6

  Hollanda’da koronavirüs kısıtlamaları karşıtı protesto: 30 gözaltı #7

  Hollanda’da koronavirüs kısıtlamaları karşıtı protesto: 30 gözaltı #8

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir