Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
498.889
2.26%
1ºC
İstanbul
Yağmur ve kar 1 C

  Hollande'a uçakla pankartlı istifa çağrısı

  Fransa'da halk tarafından onaylanma oranı yüzde 12'ye düşen Cumhurbaşkanı François Hollande'a farklı yöntemlerle istifa çağrıları sürüyor.
  • 12.11.2014 - 08:46
  Hollande'a uçakla pankartlı istifa çağrısı

  hollande

  Birinci Dünya Savaşı'nda ölen askerlerin anıldığı millî gün törenlerine katılan Hollande'a, törenin birkaç saat öncesinde bir uçağa bağlı pankartla istifa çağrısı yapıldı. Eylemi sosyal medya üzerinden örgütlenen 'Hollande istifa' isimli grubun gerçekleştirdiği belirtildi.

  İSTİFA ÇAĞRISININ YAZILDIĞI PANKARTLA TUR ATTI

  Grubun lideri David Van Hemelryck yönetimindeki turist uçağı, törenin yapılacağı alan üzerinden 'Hollande istifa' yazılı pankartla tur attı. Uçak daha sonra polis helikoterleri tarafından tören alanından uzaklaştırıldı.

  Hollande a uçakla pankartlı istifa çağrısı #2

  Fransız medyasına konuşan Hemelryck, polislerin kendisini tören alanından uzaklaşması için keskin nişancılarla tehdit ettiğini öne sürdü. Hayatını tehlikeye atarak eylemi başarıyla gerçekleştirdiğini anlatan David Van Hemelryck, amacının daha fazla demokrasi talebi olduğunu kaydetti. Birinci Dünya Savaşı'nda ölen askerler için düzenlenen törende yaptığı eylemin askerlerin anısına saygısızlık olmadığını da vurgulayan aktivist, aksine gösterdiği cesaretin askerleri en güzel anma yöntemi olduğunu iddia etti.

  Hollande a uçakla pankartlı istifa çağrısı #3

  'EMBESİLCE' EYLEM

  Fransa Gazilerden Sorumlu Devlet Bakanı Kader Arif ise böylesi bir anma gününde yapılan eylemin 'embesilce' olduğunu öne sürdü. Anma organizasyonunu düzenleyen Yves Le Maner de eylemi skandal olarak niteledi. Böyle önemli bir günde ortaya konan sorumsuzluğun ölen askerlerin anısına hakaret olduğunu belirtti. Eleştirilere cevap veren Hemelryck ise asıl halkın sadece yüzde 12'sini temsil eden Cumhurbaşkanı Hollande'ın anma törenlerini zaafa uğrattığını iddia etti.

  DAHA ÖNCE DE YUHALANMIŞTI

  François Hollande, geçen yıl Champs Elysees caddesinde düzenlenen 11 Kasım törenlerinde de bir grup tarafından yuhalanmıştı. Bu arada BFM televizyonu tarafından düzenlenen ankete katılan Fransızların çoğu, Birinci Dünya Savaşı'nda ölen askerlerin anıldığı törende bu tarz bir eylemin yapılmasını tasvip etmediklerini belirtti.

  Hollande a uçakla pankartlı istifa çağrısı #4

  TÖREN DEVAM ETTİ

  Eylem sonrası tören alanına gelen Hollande ise savaşta ölenlerin anısına yapılan anıtın açılışını gerçekleştirdi. Anıtın Birinci Dünya Savaşı'nda hayatını kaybeden 40'tan fazla ülke vatandaşı anısına inşaa edildiği belirtildi. Törende konuşan Hollande, Avrupa'nın geçmişindeki savaşları hatırlatarak, geleceğin, geçmişe bakarak değil ileriye dönük bir yüzle inşaa edilmesi gerektiğini söyledi. Hollande sabah saatlerinde de 'meçhul asker' anıtına çelenk koydu.


  Görüş Bildir