Petrol
83.54
-1.57%
Euro
17.667
-0.13%
Dolar
18.469
0.11%
Altın
965.15
-0.08%
Borsa
3266
0.00%
Bitcoin
350.332
-6.30%
20ºC
İstanbul
Hafif yağmur 20 C
  İdlib'de halk tünellere giriyor

  İdlib'de halk tünellere giriyor

  Esad rejiminin İdlib operasyonundan canını kurtarmaya çalışan sivil halk, evlerinin altlarına açtıkları sığınak ve tünellere girmeye hazırlanıyor.
  • Haber Merkezi
  • 07.09.2018 - 08:57
  • Güncelleme : 07.09.2018 - 09:23

  Suriye'nin İdlib kenti rejim ile muhaliflerin son savaşına hazırlanıyor. Muhaliflerin elindeki son kale olarak görülen İdlib'de Rus uçakları ve rejime bağlı topçu birlikleri bombardıman başlatırken, siviller panik halinde canlarını kurtarmaya çalışıyor.

  İdlib de halk tünellere giriyor #1

  Sivillerin bir kısmı güvenli bölgelere göç ederken, kalanlar ise kendi imkanlarıyla saldırılardan korunmaya çalışıyor. Bunların da en başında İdlib'in altına inşa edilen tüneller ve sığınaklar geliyor.

  İdlib de halk tünellere giriyor #2

  SIĞINAKLARA İNİYORLAR

  Halkın bir kısmı panik içinde rejim saldırılarına karşı önlem olarak sığınaklara iniyor. Evlerin altlarında, güvenli bölgelerde bulunan sığınaklar, çatışmasızlık döneminde kullanıma kapatılırken yeni saldırı ihtimali tünelleri yeniden açtırdı.

  İdlib de halk tünellere giriyor #3

  YİYECEK STOKLUYORLAR

  Bölge halkı özellikle tünellerde yiyecek ve içecek stoğu yaparken, kalacak yer ile yaşam bölgesi planlamasını da yapıyor.

  İdlib de halk tünellere giriyor #4

  PLASTİK VE POŞETTEN GAZ MASKESİ

  Sivillerin hazırlığı bunlarla da sınırlı değil. Esad'ın olası kimyasal saldırılarına karşı hazırlıksız yakalanmak istemeyen siviller, yokluğun içinden adeta imkan üretiyor.

  İdlib de halk tünellere giriyor #5

  Plastik bardakların altına delikler açan siviller, bardağın içine poşetle kaplayıp, içini de kömürle doldurarak kendilerine gaz maskesi yapıyorlar. Kömürün filtre etkisini kullanarak kendilerine yaşam malzemesi oluşturmaya çalışan siviller, çaresizce saldırılardan korunmaya çalışıyor.

  İdlib de halk tünellere giriyor #6

  ÇOCUKLARA EĞİTİM

  Suriye'de 7 yıldır devam eden iç savaşta rejime bağlı birlikler birçok kez kimyasal saldırılarla katliamlar yaptı. Bu saldırılara karşı İdlib'de de en çok hedef olabilecek çocuklara eğitim verilmeye başladı. Sivillerin kendi aralarında verdiği eğitimlerde çocuklara gaz maskesi kullanımı, tünel ve sığınaklara giriş çıkış ve hayatta kalma eğitimleri veriliyor.

  İdlib de halk tünellere giriyor #7

  O yaşta arkadaşlarıyla oyun oynaması gereken çocuklar, gözlerinde korkuyla hayatta kalmayı öğreniyor...

  İdlib de halk tünellere giriyor #8


  Görüş Bildir