Euro
10.1402
0.81%
Dolar
8.6468
1.42%
Altın
487.98
1.55%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
414.000
-1.03%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 27 C
  İngiltere AB ile yeniden müzakere yapmak istiyor

  İngiltere AB ile yeniden müzakere yapmak istiyor

  Theresa May’in, Brexit Anlaşması'nı Parlamento'dan geçirebilmek için AB ile yeniden masaya oturmak istediği belirtildi.
  • AA
  • 29.01.2019 - 16:15

  Başbakanlıktan yapılan açıklamada, May'in İngiliz Parlamentosu'nun onayını alabilmek için Brexit müzakerelerini yeniden açmak niyetini, AB liderlerine ilettiği belirtildi.

  İngiltere AB ile yeniden müzakere yapmak istiyor #1

  MAY TEDBİR MADDESİNİ DEĞİŞTİRMEYİ VADETMİŞTİ

  Geçen hafta milletvekillerine yaptığı konuşmada Başbakan May, anlaşmanın en çok tepki çeken unsuru ''tedbir maddesini'' değiştirmeyi vadetmişti.

  May, dün partisinin milletvekillerinden, bugün parlamentoda yapılacak oylamada ''tedbir maddesinin'' yerine ''alternatif bir mekanizma'' konmasını teklif eden değişiklik önergesine destek vermelerini istemişti.

  KUZEY İRLANDA SORUNUNU İÇERİYOR

  Brexit anlaşmasının ''tedbir maddesi'' İngiltere'nin parçası Kuzey İrlanda ile AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti arasına Brexit'i takiben fiziki sınır girmemesini amaçlıyordu. Ancak İngiltere'yi bir bütün olarak AB ile gümrük birliği içinde tutmayı öngören madde, bir zaman tahdidi veya tek yanlı çıkış imkanı vermediği için sert Brexitçilerin tepkisini çekmişti.

  İngiltere AB ile yeniden müzakere yapmak istiyor #2

  MAY'İN TARİHİ YENİLGİSİ

  May'in Brexit anlaşması, 15 Ocak'ta yapılan oylamada Parlamento'nun ezici çoğunluğu tarafından reddedilmişti. May'in azınlık hükümetine dışarıdan destek veren Kuzey İrlanda'nın Demokratik Birlik Partisi ile 100'ün üzerinde Muhafazakar Partili milletvekili de muhalefetle hareket ederek, hükümeti ''tarihi'' diye nitelendirilen bir yenilgiye uğratmıştı.

  İngiliz Parlamentosu'nda bugün, May'in destek çağrısı yaptığı değişiklik önergesinin yanı sıra 14 önerge daha gündeme gelecek. Parlamento Başkanı John Bercow'un hangisinin oylanacağına karar vereceği önergeler, Brexit sürecinin bundan sonraki şeklini tayin etmeyi amaçlıyor.

  Günün önemli gelişmeleri VİDEO

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir