Euro
15.2263
-0.40%
Dolar
13.6544
0.48%
Altın
787.4390
-0.90%
Borsa
1998
2.38%
Bitcoin
499.924
-3.10%
1ºC
İstanbul
Çok bulutlu 1 C
  İngiltere, Çin'den bozuk test kitlerinin parasını istedi

  İngiltere, Çin'den bozuk test kitlerinin parasını istedi

  İngiltere'nin koronavirüs test koordinatörü John Bell, Çin üretimi test kitlerinin sonuçlarının hatalı olduğunu söyledi.
  • İHA
  • 09.04.2020 - 10:17

  İngiltere, Çin'den ithal ettiği yaklaşık 3.5 milyon koronavirüs test kitinin, pek çok kez negatif ve pozitif sonuçları yanlış verdiğini açıkladı.

  Boris Johnson hükümeti, geçtiğimiz ay Çin'den satın alınan ancak kullanımı güvenilir olmadığı belirlenen 3.5 milyon test kiti için geri ödeme istedi.

  TEST KİTLERİ HATALI

  Koronavirüs test koordinatörü John Bell, satın alınan kitlerin ciddi derecede güvenlik sorunu taşıdığını, koronavirüs testine tabi tutulan çoğu insandan hatalı sonuçlar alındığını doğruladı.

  İngiltere, Çin den bozuk test kitlerinin parasını istedi #1

  "İYİ SONUÇLAR VERMEDİ"

  Bell, "Maalesef bugüne kadar kullandığımız testler iyi sonuç vermedi. Birçok yanlış negatif görüyoruz, yanlış pozitifler de görüyoruz. Bu test kitleri bizim için iyi sonuçlar vermedi." şeklinde konuştu.

  İngiltere Ulusal Enfeksiyon Servisi Direktörü Sharon Peacock ise, koronavirüs salgınına yanıt olarak alınan bu test kitlerini "Oyunun kuralını değiştirecek.” şeklinde lanse etmişti.

  İngiltere, Çin den bozuk test kitlerinin parasını istedi #2

  AVUSTURYA, İSPANYA, HOLLANDA...

  Öte yandan, Avusturya'nın Çin'den aldığı yarım milyon N95 maskesinin kusurlu olduğu ortaya çıktı. Çin daha önce İspanya'ya kalitesiz maske, Hollanda'ya bozuk test kiti satmıştı.

  465 MİLYON DOLARLIK SATIŞ

  İspanya'nın, Pekin'den aldığı tıbbi malzemelerin tutarının 465 milyon dolar olduğu, bunlar arasında suni solunum cihazı ve koruyucu giysilerin de yer aldığı belirtildi.

  ÇİN'DEN İTİRAF

  Ancak Madrid yönetimi, 9 bin adet test kitini, standartları karşılamadığından dolayı geri gönderdi. Çin, İspanya'ya satılan kitlerin, ülkedeki ruhsatlı olmayan bir şirketten alındığını itiraf etti.

  İngiltere, Çin den bozuk test kitlerinin parasını istedi #3

  ÇEKYA DA AYNI SIKINTIYI YAŞADI

  Aynı sorunla Çek Cumhuriyeti de karşı karşıya kaldı. Çin'den sipariş edilen 546 milyon dolar tutarındaki 150 bin adet hızlı koronavirüs test kitinin, yüzde 80'inin bozuk çıktığı bildirildi.

  600 BİN MASKE GERİ GÖNDERİLDİ

  Tek sorunlu malzeme test kitleri değil. Hollandalı sağlık yetkilileri, Çin'den alınan 600 bin maskenin güvenlik gereksinimlerini karşılamadığı gerekçesiyle geri gönderildiğini aktardı.

  VUHAN'I VAKTİNDE KAPATMADILAR

  Öte yandan Pekin yönetimi, Vuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan koronavirüse karşı vaktinde önlem almamakla suçlanıyor.

  Vuhan'dan çıkışları engellemeyen Şi Cinping hükümeti, salgının hızla diğer ülkelere sıçramasına neden oldu.


  Görüş Bildir