Petrol
113.19
2.85%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
360.194
-1.35%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 23 C

  İngiltere ramazan için sınav tarihlerini değiştiriyor

  İngiltere'de üniversite sınavlarının bir kısmı, Müslüman öğrencilerin Ramazan nedeniyle performans düşüklüğü yaşamaması için ertelendi.
  • Ajanslar
  • 07.01.2016 - 12:38
  İngiltere ramazan için sınav tarihlerini değiştiriyor

  İngiltere ramazan için sınav tarihlerini değiştiriyor #1

  Ülke genelinde uygulanan sınavlarla ilgili düzenlemelerden sorumlu konseyi, özellikle Matematik ve İngilizce gibi neredeyse tüm öğrencilerin katıldığı sınavlarda Müslümanların dezavantajlı bir konuma düşmesinin istenmediğini belirtti. Bu nedenle sınavların ya tarihlerinin erkene alınacağını ya da sınavın sabah saatlerinde yapılmasının sağlanacağı açıklandı.

  SINAVA HAZIRLANMAK İÇİN NORMALDEN DAHA AZ ZAMANLARI OLACAK

  Ülkede faaliyet gösteren Müslüman kuruluşları haberi mutlulukla karşıladı ancak konuya sayfalarında geniş yer veren sağ eğilimli Daily Mail gazetesi bu düzenlemenin “öğrencilerin sınavlara hazırlanmak için normalden daha az zamana sahip olmasına neden olacağına” dikkat çekti.

  Gazete ayrıca Ramazan’ın önümüzdeki 5 yıl boyunca sınav dönemi ile çakışmaya devam edeceğini ve bu uygulamanın bu süre boyunca da sürdürülmesi gerekeceğini belirtti.

  KARŞIT GÖRÜŞLER

  Christian Concern isimli Hıristiyan derneğinden Colin Hart, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Her şeyi olduğu gibi bırakmalılar. Herkesi ilgilendiren kuralları sadece azınlıkta olan Müslüman öğrenciler için değiştirmeye başlamak doğru değil. Biz SuudiArabistan’da yaşamıyoruz. Sınavları şeriat kurallarına uygun bir şekilde yapmamız gerekmiyor” dedi.

  Ulusal Laik Topluluğu’ndan Keith Porteous Wood ise “Eğer önemli sayıda Müslüman öğrenci bu durumdan etkileniyorsa ve bu konuda bir talepleri varsa yetkili kurumlar bu talepleri karşılamak için ellerinden geleni yapmalıdır, elbette yapılacak değişiklikler başkalarına zarar vermediği sürece” dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir