Petrol
114.24
2.81%
Euro
17.5509
0.47%
Dolar
16.3578
-0.04%
Altın
972.49
-0.23%
Borsa
2451
0.00%
Bitcoin
488.737
0.16%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 24 C

  Irak hükümetinden Kürt petrolüne yeni dava

  Irak hükümeti, Teksas açıklarında bekleyen United Kalavrvta adlı tankerdeki 1 milyon varillik Kürt petrolüne el konulması için ikinci bir dava açtı.
  • 06.09.2014 - 01:46
  Irak hükümetinden Kürt petrolüne yeni dava

  Irak hükümetinden Kürt petrolüne yeni dava #1

  ABD basınında çıkan haberlere göre, Teksas açıklarında bir ayı aşkın süredir bekleyen United Kalavrvta adlı tankerdeki Kürt petrolü konusundaki hukuki anlaşmazlıkta, son hamle Bağdat hükümetinden geldi. Irak Petrol Bakanlığı, Houston Bölge Mahkemesi'nin 25 Ağustos'ta Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) lehine aldığı kararın ardından, petrole el konulması için tekrar dava açtı.

  Kuzey Irak’ta yüklenen ve Ceyhan Limanı’ndan 1 milyon varillik petrolle yola çıkan United Kalavrvta adlı tanker, 26 Temmuz'da Teksas'ın Galveston limanına ulaşmış ancak Bağdat hükümetinin "tankerdeki petrolün yasa dışı yollardan temin edildiği ve Irak Petrol Bakanlığının izni olmadan satıldığı" gerekçesiyle açtığı davada alınan "el koyma" kararı nedeniyle yükünü boşaltamayarak uluslararası sularda beklemeye başlamıştı.

  IKBY'nin el koyma kararını temyize götürmesinin ardından, Houston Bölge Mahkemesi ''ABD'nin petrole el koyma yetkisi olmadığı çünkü IKBY ve Irak hükümeti arasındaki (mülkiyete ilişkin) ihtilafın, petrolün getirildiği değil, pompalandığı yerle ilgili bir sorun olduğu'' gerekçesiyle daha önce alınan el koyma kararını bozmuştu.

  Bağdat hükümeti ise bu karara itiraz etmek için son gün olan 4 Eylül'de harekete geçerek, United Kalavrvta'daki 100 milyon dolar değerindeki Kürt petrolüne el konulması için ikinci bir dava açtı. IKBY'nin yeni açılan davaya savunmasını 21 gün içerisinde sunması gerekiyor.

  Irak hükümetinin, Kürt petrolünün ABD pazarına girişini sağlayacak olan son mahkeme kararına, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütünün yarattığı tehdit nedeniyle itiraz etmeyeceği öngörülüyordu. Ancak bu gelişme Bağdat hükümetinin pes etmeyeceği ve Kürt petrolündeki belirsizliğin devam edeceği şeklinde yorumlandı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir