Euro
15.2216
-0.06%
Dolar
13.6375
-0.09%
Altın
788.2460
0.02%
Borsa
1998
0.00%
Bitcoin
513.700
2.84%
1ºC
İstanbul
Güneşli 1 C

  İran meclisi nükleer anlaşma şartlarını açıkladı

  İranlı milletvekilleri, "Nükleer Hakların Korunması Tasarısı"nı onayladı.
  • AA
  • 22.06.2015 - 04:41
  İran meclisi nükleer anlaşma şartlarını açıkladı

  iran

  İran ile Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi 5 daimi üyesi ile Almanya’dan oluşan "5+1 grubu" arasında yürütülen nükleer müzakereler devam ederken, İranlı milletvekilleri "Nükleer Hakların Korunması Tasarısı"nı onayladı.

  199 EVET OYU

  Tasarı, mecliste yapılan oylamada 199 milletvekilinin evet oyuyla kabul edildi.

  Tasarının hükümeti nükleer teknolojide elde edilen başarıları korumakla görevlendirdiğini ifade eden İran Meclis Başkanı Ali Laricani, “Milli menfaatlerin korunması ve nükleer silahların yayılmasını önleme anlaşması (NTP) doğrultusunda, 5+1 grubu ile yürütülen nükleer müzakerelerde elde edilecek her türlü sonucun, onaylanan tasarıya açık bir şekilde uyulduğu takdirde geçerli olacağını” belirtti.

  TASARIDA YER ALAN MADDELER

  Meclisin çoğunluğunun onayını alan tasarı şu maddeleri içeriyor:

  * Olası anlaşma metninde İran’a uygulanan yaptırımlarının tümünün tek aşamada kaldırılacağı açıkça ifade edilecek ve anlaşmanın yürürlüğe gireceği ilk günden itibaren uygulanacak.

  * Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA), nükleer tesisleri ancak NPT Anlaşması yönetmeliği dahilinde denetleme hakkına sahiptir. Askeri, güvenlik ve nükleer olmayan hassas mekanlara her türlü erişim ile nükleer bilim adamlarına ve belgelere erişim yasaktır. Konu hakkında Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi kararlarına riayet edilecektir.

  * Barışçıl nükleer bilim ve Ar-Ge çalışmaları için herhangi bir kısıtlama kabul edilmeyecek, konu hakkında Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi kararları esas alınacaktır.


  Görüş Bildir