Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
378.039
-0.44%
17ºC
İstanbul
Güneşli 17 C

  İran nükleer anlaşmanın devamı için şart koştu

  İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, yaptırımlar kaldırılmazsa nükleer anlaşmanın uygulanmayacağını belirtti.
  • Ajanslar
  • 03.09.2015 - 18:36
  İran nükleer anlaşmanın devamı için şart koştu

  İran nükleer anlaşmanın devamı için şart koştu #1

  İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in basın ofisinden yapılan açıklamaya göre, Hamaney, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin de aralarında bulunduğu Uzmanlar Meclisi (Hubregan Meclisi) üyelerini kabul etti.

  YAPTIRIMLARIN KALDIRILMASI ŞARTI

  Hamaney, kabulde, İran'ın nükleer müzakerelere yaptırımların kaldırılması şartıyla katıldığını belirterek "Yaptırımların çerçevesi korunacaksa o halde biz ne için müzakere ettik? İran'ın müzakerelere katılmadaki amacı yaptırımların kaldırılmasıydı. Yaptırımlar kaldırılmazsa anlaşma olmayacak. Bu konu çözüme kavuşmalıdır" dedi.

  ABD'YE RESMEN CEVAP VERMELERİNİ İSTEDİ

  Ülkesinin müzakerelerde bazı konularda taviz verdiğini anımsatan Hamaney, "Biz sahip olduğumuz 19 bin santrifüjü 50-60 bine çıkarabilir, yüzde 20 oranında uranyum zenginleştirmeye devam edebilirdik" ifadelerini kullandı.
  Bazı Amerikalı yetkililerin yaptırımların kaldırılması yerine askıya alınacağına ilişkin sözlerine işaret eden Hamaney, "Başından beri yaptırımların askıya alınmasına değil kaldırılmasına vurgu yaptık" diye konuştu. Hamaney, ülke yetkililerinden ABD'ye resmen cevap vermelerini istedi.

  İran nükleer anlaşmanın devamı için şart koştu #2

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir