Petrol
83.55
-1.56%
Euro
17.6648
-0.14%
Dolar
18.4711
0.12%
Altın
964.5
-0.15%
Borsa
3266
0.00%
Bitcoin
347.765
-5.15%
20ºC
İstanbul
Hafif yağmur 20 C
  İran'da tecavüzcüsünü öldüren kadın idamdan önce ne dedi

  İran'da tecavüzcüsünü öldüren kadın idamdan önce ne dedi

  Kendisine tecavüze kalkıştığını söylediği eski bir istihbaratçıyı öldürmekle suçlanan 26 yaşındaki Reyhan Cebbari, şaibeli yargı süreci ve uluslararası çağrılara karşın idam edildi. Genç kadının annesine ilettiği son dileği ortaya çıktı.
  • 27.10.2014 - 12:04

  iran

  İran, bir kadın hakkında verilen tartışmalı idam kararını tüm uluslararası çağrıları hiçe sayarak cumartesi sabaha karşı infaz etti.

  2007'de kendisine tecavüze kalkıştığını söylediği eski bir istihbaratçıyı kasten öldürmekten tutuklanan ve 2009'da idama çarptırılan 26 yaşındaki Reyhan Cebbari, şafakta Recayi Şehr Hapishanesi'nde asıldı.

  "ANNE, ORGANLARIMI BAĞIŞLA"

  Cebbari, annesine mesajında son dileğini de iletti. Genç kadın, "Toprağın altında çürümek istemiyorum" ifadesini kullanarak annesinden yetkililerle görüşüp organlarını bağışlamasını istedi.

  Cebbari şunları yazdı:

  "Lütfen mahkemeye başvur ve onlara dileğimi ilet. Ben asılır asılmaz kalbim, böbreklerim, gözlerim bağışlanabilecek tüm uzuv ve organlarımın bağışlanmasını istiyorum. Organlarımın nakledildiği kişilerden ne bir buket ne de dua bekliyorum"

  İran da tecavüzcüsünü öldüren kadın idamdan önce ne dedi #2

  OLAY NASIL GELİŞTİ

  İç mimar Cebbari, daha önce istihbarat bakanlığı için çalışmış 47 yaşındaki doktor Murtaza Serbendi’nin açacağı muayenehaneyi dekore etmeye gittiğini, ama Serbendi'nin cinsel saldırısına uğradığını savunuyordu.

  Kafa karıştıran unsur, ifadesinde olay sırasında dairede bir başka adam daha olduğunu, kendisini Serbendi'yi sırtından bıçaklasa da, öldüren kişinin o adam olduğunu söylemesiydi.

  CİNAYET KASITLI İŞLENDİ

  Serbendi ailesi genç kadının bıçağı önceden satın aldığını ve arkadaşına "Onu öldüreceğim" diye mesaj attığını, dolayısıyla cinayetin kasıtlı işlendiğini ileri sürüyordu. Serbendi'nin en büyük oğlu Celal, Cebbari'nin o adamın kimliğini açıklamasını istiyordu. Mahkeme de sırtından bıçaklama  ve olay mahallinin kilitli olması gerekçesiyle "kasten öldürme"ye hükmetti.

  YENİDEN YARGILANSIN KAMPANYALARI BAŞLATILDI

  İran'da sanatçıların başını çektiği pek çok grup dünyada Uluslararası Af'ın başını çektiği pek çok örgüt, ölüm cezasının bozulması ve yeniden yargılanması için kampanya yürüttü.

  Cinayet soruşturmasında pek çok soru işareti olduğu, genç kadının büyük baskı altında ifade verdiği, uzun süre avukatıyla görüştürülmediği, sonra avukatının değiştirildiği ve adil yargılanmadığına dikkat çekildi. BM iki yıllık yargı sürecinin kusurlarla dolu olduğunu belirtti. Genel kanı, maktülün eski istihbaratçı olmasının yargı sürecini etkilediğiydi. İran yargısı şeriat çerçevesinde Sarbandi ailesine defalarca af çağrısı yaptı, ama aile "Cebbari doğruyu söylemeden olmaz" diyerek reddetti.

  İNSAN HAKLARI ÖRGÜTLERİ VE ABD KINADI

  Cebbari'nin İran'ın bu yılın başından beri idam ettiği 250'den fazla kişi arasına katılması üzerine, Uluslararası Af, "İran'ın insan hakları karnesinde kanlı bir leke, adalete hakaret" dedi. ABD Dışişleri, "Ağır baskı altında itiraf ettirildi, yargı sürecinin adilliğiyle ilgili ciddi şüpheler var, İran uluslararası yükümlülükleri ve kendi yasaları uyarınca vatandaşlarına adil yargılama hakkı vermeli" çağrısı yaptı.


  Görüş Bildir