Euro
9.0318
-0.05%
Dolar
7.4439
-0.39%
Altın
440.25
-0.38%
Borsa
1.574
1.12%
Bitcoin
274.999
-0.36%
1ºC
İstanbul
Çok bulutlu 1 C
  İranlı milletvekili, Cumhurbaşkanı Ruhani'yi casuslukla suçladı

  İranlı milletvekili, Cumhurbaşkanı Ruhani'yi casuslukla suçladı

  Muhafazakar İstikrar Partisi Tahran Milletvekili Ali Hazeryan, nükleer bilimci Muhsin Fahrizade'nin öldürülmesinden Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve hükümet üyelerini sorumlu tutup, casuslukla suçladı.
  • AA
  • 01.12.2020 - 02:46
  • Güncelleme : 01.12.2020 - 08:31

  İranlı nükleer bilimci Muhsin Fahrizade'nin suikast sonucu öldürülmesi, İran siyasetini de gerdi. Suikastten Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve hükümeti sorumlu tutulurken, bununla da kalmayan bir muhalif vekil, Ruhani hükümetini casuslukla suçladı.

  HAKARET ETTİ, CASUSLUKLA SUÇLADI

  İran resmi ajansı IRNA'nın eleştirel bir yorumla verdiği habere göre, Muhafazakar İstikrar Partisi Tahran Milletvekili Ali Hazeryan, mecliste yaptığı konuşmada Ruhani'ye ve hükümet üyelerine hakaret ederek, casus olduklarını ileri sürdü.

  2021 SEÇİMLERİNE VURGU YAPTI

  Hazeryan, Haziran 2021'deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerine, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) müfettişlerinin ülkedeki nükleer tesislerdeki denetimlerinin sınırlandırılmasını öngören Nükleer Silahların Yayılımının Önlenmesi Anlaşması'nın Koruma Tedbirleri Anlaşması'na Ek Protokol'ünden çıkıldıktan sonra gidilmesini istedi.

  Tahran Milletvekili Hazeryan, böylece başta Cumhurbaşkanı olmak üzere hükümet üyelerinin sorgulanmasının ve hapse atılmasının önünün açılacağını belirtti.

  İranlı milletvekili, Cumhurbaşkanı Ruhani yi casuslukla suçladı #1

  "BU ÜLKEDEKİ UŞAKLARINIZI HAPSE ATACAĞIZ"

  Meclis kürsüsünden cumhurbaşkanı ve hükümet üyelerine ağır eleştirilerde bulunan Hazeryan, şöyle konuştu:

  "İnşallah Ek Protokol'den çekilme Batılılara sadece vur-kaç devrinin biteceğini değil, aynı zamanda bu ülkedeki uşaklarınızın devrinin de bittiği mesajını verecektir. İnşallah, Haziran 2021'de (cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında) bu ülkedeki uşaklarınızı casuslukları nedeniyle hapishane hücrelerine atacağız."

  İranlı milletvekili, Cumhurbaşkanı Ruhani yi casuslukla suçladı #2

  "UAEA'NIN TESİSLERDEKİ DENETİMİ SINIRLANDIRILSIN"

  Fahrizade suikastı sonrası ülkede, "Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (UAEA) nükleer tesislerdeki denetimini sınırlandırma" tartışması başlamış, meclisteki bazı milletvekilleri, UAEA müfettişlerinin ülkedeki nükleer tesislerdeki denetimlerinin sınırlandırılmasını öngören bir yasa tasarısı hazırlamışlardı.

  Milletvekilleri, Ek Protokol'ün uygulanmasının durdurulması ve Batı'ya daha fazla taviz verilmemesi çağrısında bulunmuşlardı.

  İran'da muhafazakar kesim ülkede son yıllarda yaşanan olumsuzluklardan Ruhani hükümetini sorumlu tutuyor. Muhafazakarlar, Ruhani hükümetini, sorunların çözümü için ABD'ye gerektiğinden daha fazla bel bağlamakla suçluyor.

  Böyle bir dönemde Muhsin Fahrizade'nin öldürülmesi, Ruhani yönetimini daha da zor durumda bıraktı.

  İranlı milletvekili, Cumhurbaşkanı Ruhani yi casuslukla suçladı #3

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir