Euro
10.1278
-0.09%
Dolar
8.5149
-0.39%
Altın
499.06
0.46%
Borsa
1.384
1.68%
Bitcoin
343.500
0.47%
32ºC
İstanbul
Güneşli 32 C

  IŞİD Suriye'de bazı dersleri yasakladı

  IŞİD, kuruyemiş ve turşudan sonra, Suriye'de kontrolü sağladığı bölgelerde eğitim kurumlarında müzik, tarih, sosyoloji din kültürü gibi bazı dersleri yasakladı.
  • 29.08.2014 - 08:44
  IŞİD Suriye'de bazı dersleri yasakladı

  IŞİD Suriye de bazı dersleri yasakladı #1

  Sosyal paylaşım sitelerinde yayımlanan IŞİD'e bağlı "Eğitim Kurulu'nun çıkardığı genelgede", Esad rejiminin eğitim müfredatında yer alan müzik, tarih ve din kültürü derslerinin yanı sıra uygunsuz görülen bazı kavramların değiştirilerek programdan çıkarıldığı belirtildi. Suriye ulusal marşının her yerden kaldırılacağı ifade edilen genelgede, Suriye Arap Cumhuriyeti tabirinin "Ed-Devletu'l İslamiyye (İslam Devleti)" olarak değiştirildiği aktarıldı.

  MÜFREDATTAN ÇIKARILAN DERSLER ŞÖYLE

  Ulusalcılık ve ırkçılık anlayışının terk edildiği ve aidiyetin sadece İslam dinine verildiği belirtilen genelgede, matematik alanında faizin meşru gösterilmesine yol açacak örneklere izin verilmeyeceği kaydedildi. Darwin teorisiyle ilgili olan veya yaratılışı inkar eden her türlü bilimsel bilginin silineceği bildirilen genelgede, müfredattan çıkarılan dersler şöyle sıralandı: "Sanat ve müzik eğitimi, ulusal eğitim, sosyal bilgiler, tarih, güzel sanatlar, beden eğitimi, felsefe, sosyoloji, psikoloji, din kültürü dersleri."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir