Euro
15.1759
-2.26%
Dolar
13.3799
-2.13%
Altın
765.74
-1.67%
Borsa
1.828
1.03%
Bitcoin
759.202
4.43%
6ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 6 C
  IŞİD'ten kaçan Kürtler Türkiye sınırına yığıldı

  IŞİD'ten kaçan Kürtler Türkiye sınırına yığıldı

  IŞİD'in Suriye'de gerçekleştirdiği saldırılardan kaçan binlerce Kürt Türkiye sınırına yığıldı. Askerin Kürtçe 'gümrüğe gidin' uyarısına rağmen artan yoğunluk üzerine sınır telleri kesildi. Binlerce Kürt Türkiye'ye kontrollü olarak giriş yapıyor.
  • 19.09.2014 - 09:54

  IŞİD Suriye’nin kuzeyinde gerçekleştirdiği saldırılar sonucu Türkiye sınırındaki 21 Kürt köyünü ele geçirdi. Saldırıların yoğunlaşması üzerine çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan 3 bin kişilik Suriyeli ve Kürt bir grup Türkiye'ye geçmek için sınır hattında toplandı.

  KAPI AÇILDI

  SON DAKİKA: IŞİD'ten kaçan Suriyeli Kürtlerin Türkiye'ye geçmesine izin verildi.

  IŞİD ten kaçan Kürtler Türkiye sınırına yığıldı #1

  AĞIR SİLAHLAR VE TANK KULLANIYORLAR

  Kürtlerin yaşadığı Kobani kenti yakınlarında gerçekleştirilen saldırıda IŞİD militanlarının ağır silahlar ve tank kullandığını bildirdi.

  IŞİD KÖYLERİ ELE GEÇİRDİ

  Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü kurucusu Rami Abdulrahman da köylerin IŞİD tarafından ele geçirildiğini doğruladı. Reuters’a telefonla bilgi veren Abdulrahman saldırıya çok sayıda IŞİD militanının katıldığını aktardı.

  IŞİD ten kaçan Kürtler Türkiye sınırına yığıldı #2

  IŞİD'den kaçan Suriyeli Kürtler: Teşekkürler Türkiye İZLE

  IŞİD'DEN KAÇAN SURİYELİLER TÜRKİYE SINIRINA YIĞILDI

  Suriye’nin Telabyad ile Kobani ilçeleri arasındaki köylerde IŞİD militanları ile PKK’nın bu ülkedeki kolu olan PYD’nin silahlı kanadı YPG güçleri arasında çıkan şiddetli çatışmalardan kaçan yaklaşık 3 bin kişi, Türkiye sınırına yığılmaya başladı. Aralarında kadın ve çocukların bulunduğu kalabalık Suriyeli grup için asker sınır hattında zırhlı araçlarla güvenlik önlemi aldı.

  İç karışıklığın sürdüğü Suriye’de IŞİD kontrolündeki Telabyad ile PYD kontrolündeki Kobani arasında bulunan Türkiye sınırındaki köylerde çatışmaların yeniden başlaması üzerine korkuya kapılan Suriyeliler, sınır hattına geliyor.

  IŞİD ten kaçan Kürtler Türkiye sınırına yığıldı #3

  YAKLAŞIK 3 BİN SURİYELİ SINIRA GELDİ

  Çatışmaların yoğunlaştığı köylerden traktör veya yaya olarak kaçan Suriyeliler, Suruç’un Dikmetaş Köyü yakınlarında bulunan sınır hattında toplanmaya başladı. Sabahın erken saatlerinden itibaren sınır hattında gelen yaklaşık 3 bin Suriyeli için 3’üncü Hudut Karakolu Komutanlığına bağlı askerler, zırhlı araçlarla güvenlik önlemi alarak, kaçak geçişlere izin vermedi. İlerleyen saatlerde IŞİD'ten kaçan Suriyeli Kürtlerin Türkiye'ye geçmesine izin verildi.

  KISA SÜRELİ ÇATIŞMA

  Suriyeli grubun bekleyişi sürerken Türkiye tarafındaki Suruç'un Dikmetaş köyünde toplanan vatandaşlarise karşı tarafta bulunan Suriyelilerin Türkiye'ye geçmesi için askerle kısa süreli çatıştı. Yaşanan gerginlik üzerine askerler sınır hattında tedbirlerini artırdı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir