Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
0.00%
Dolar
16.7646
0.06%
Altın
975.48
-0.06%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
325.159
0.08%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C
  İsrail, Körfez ülkelerinin petrol ve gazını taşımak istiyor

  İsrail, Körfez ülkelerinin petrol ve gazını taşımak istiyor

  İsrail'in, normalleşme anlaşması yaptığı Körfez ülkelerine petrol ile doğalgazın Avrupa ve Kuzey Amerika'ya nakli için boru hattı kurulması teklifi hazırlığında olduğu öğrenildi.
  • AA
  • 17.09.2020 - 07:03

  ABD'nin öncülüğünü yaptığı, Arap ülkeleriyle İsrail arasında başlatılan normalleşme sürecinin resmiyet kazanmasının ardından yeni ayrıntılar da ortaya çıkıyor. Bunlardan biri de İsrail'in, Körfez ülkelerinin petrol ve doğalgaz kaynaklarını Batı'ya taşımak istemesi.

  İSRAİL, KÖRFEZ ÜLKELERİNE BORU HATTI ÇEKECEK

  İsrail'de yayınlanan ekonomi gazetesi Globes'un haberine göre; Tel Aviv, Körfez gaz ve petrolünü Avrupa'ya taşıyacak bir petrol boru hattı projesi teklifini Körfez ülkelerine sunma hazırlığı yapıyor.

  SUUDİ ARABİSTAN DA DAHİL OLACAK

  Haberde, henüz diplomatik ilişki kurulmamış olmasına rağmen, Suudi Arabistan'ın da bu hatta bir istasyonla katılacağı aktarıldı.

  Gazetenin plana ilişkin verdiği ayrıntılar arasında gaz ve petrolün Körfez ülkelerinden İsrail'in Elat ve Askalan kentinlerine aktarılacağı ve sonra da Avrupa ve Kuzey Amerika'ya taşınacağı bilgisi yer aldı.

  İsrail, Körfez ülkelerinin petrol ve gazını taşımak istiyor #1

  NORMALLEŞME ANLAŞMASINDA VAR

  Söz konusu boru hattı projesinin geçen salı imzalanan normalleşme anlaşmasında zımnen olduğuna da değinilen haberde, "Taraflar, enerji güvenliğinin artırılması hedefiyle bölgesel taşıma sistemleri de olmak üzere enerji alanındaki projelerle iş birliğini geliştirecek ve güçlendirecektir." ifadelerinin imzalanan anlaşma maddeleri arasında bulunduğu hatırlatıldı.

  İsrail, Körfez ülkelerinin petrol ve gazını taşımak istiyor #2

  SÜVEYŞ KANALI'NA PARA VERİLMEYECEK

  Gazete, boru hattı projesinin hedefleri arasında taşıma süresinin kısaltılması ve Süveyş Kanalı'nın baypas edilmesiyle geçiş ücretinden tasarruf edilmesi olduğunun altını çizdi.

  İsrail, Körfez ülkelerinin petrol ve gazını taşımak istiyor #3

  İSRAİL EKONOMİSİNE MİLYONLARCA DOLAR GELİR

  Gazetede, projenin Hürmüz Boğazı'ndaki İran ve Yemen varlığı ile Kızıldeniz girişindeki Somalili korsanların naklin güvence altında olmasına engel olduğu ve karadan boru hattının stratejik bir avantaj sağlayacağı aktarıldı. Ayrıca, projenin İsrail ekonomisine yüzlerce milyon dolarlık gelir getireceğine de işaret edildi.

  Projenin ne zaman sunulacağına ilişkin bilgi verilmedi.

  Arap karikatürist Türkiye Libya anlaşmasının karikatürünü yaptı-haberi için tıklayın

  İsrail, Körfez ülkelerinin petrol ve gazını taşımak istiyor #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir