Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
378.259
-1.58%
15ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 15 C

  İstanbul Suriyeli eşcinsellerin yeni mekanı oldu

  Suriye’de iç savaşın başlamasının ardından Türkiye’ye kaçan mülteciler arasında olan eşcinseller, İstanbul’da kendi topluluklarını oluşturdu
  • Haber Merkezi
  • 17.08.2015 - 09:05
  İstanbul Suriyeli eşcinsellerin yeni mekanı oldu

  lgbt

  The Independent gazetesinin haberine göre Arap LGBT’sinin üyeleri başta Irak ve Suriye olmak üzere bölge ülkelerinden kaçarak İstanbul’a gelen eşcinsellere yardım ediyor.

  Grubun kurucularından Suriye kökenli Nadir, mart ayından bu yana her pazar İstanbul’un Asya yakasında Arap kökenli eşcinsellerle ‘çay sohbetleri’ gerçekleştirdiğini söyledi.

  EŞCİNSELLER TOPLANTISI YAPILIYOR

  Savaşın başlamasının ardından Humus kentinden kaçan Nadir, toplantılara Fas, Libya gibi ülkelerden eşcinsellerin de katıldığını, sohbetlerinde mülteci haklarından İslam’da homoseksüelliğe kadar birçok farklı konuda görüş alışverişinde bulunduklarını belirtti.

  İstanbul Suriyeli eşcinsellerin yeni mekanı oldu #2

  Grup üyelerinden Suphi, Suriye’de eşcinsellere yönelik baskı ve şiddet olaylarının, iç savaşın patlak vermesinden çok önce başladığını kaydetti. “Şam rejimi yıllardır peşimizdeydi” diye konuşan Subhi, Suriye’de yaşananları anlatırken, "El Nusra’nın camilerde eşcinsellerin yakalanmasına yönelik fetva verdirdiğini" belirtti.

  EV BASKINLARIYLA ÜNLÜ OLDUK

  Subhi yaşadığı bölgede 22 kişinin eşcinsel oldukları gerekçesiyle El Nusra tarafından tutuklanmasından sonra İstanbul’a kaçtığını da belirtti. Suriye polisinin eşcinsel ev partilerine düzenledikleri baskınlarla ünlü olduğunu vurguladı.

  Gazeteye konuşan Suriyeli eşcinseller, İstanbul’un Arap kökenli LGBT bireyleri için, kendi ülkelerine nazaran ‘cennet’ sayıldığını, ancak yine de ABD, Kanada, Almanya gibi Batılı ülkelere sığınmacı olarak gitmeye çalıştıklarını söyledi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir