Petrol
113.6
-0.50%
Euro
17.567
0.04%
Dolar
16.3917
0.26%
Altın
976.93
0.45%
Borsa
2447
0.00%
Bitcoin
482.867
1.10%
26ºC
İstanbul
Güneşli 26 C

  İsveç'te rahim nakliyle bir bebek dünyaya geldi

  İsveç'te 61 yaşındaki bir kadından rahim nakli yapılan 36 yaşındaki bir kadın, sağlıklı bir bebek dünyaya getirerek tıp tarihine geçti.
  • 04.10.2014 - 18:58
  İsveç'te rahim nakliyle bir bebek dünyaya geldi

  İsveç te rahim nakliyle bir bebek dünyaya geldi #1

  İsveç'te yakın bir aile dostundan alınan rahmin nakledildiği kadın, sezaryenle bir erkek çocuk dünyaya getirdi. Tıp tarihinde ilk olan bu olaya, Gothenburg Üniversitesi ve Stockholm Tüp Bebek Ünitesi'nde görevli doktor Mats Brannstrom liderliğindeki ekip imza attı.

  RAHİM NAKLİ YAPILDI

  İsmi açıklanmayan ve geçen yıl menopoza giren kadına, iki çocuk sahibi 61 yaşındaki yakın bir aile dostundan alınan rahim nakledildi. Vücudunun organı reddetmemesi için ilaç tedavisi gören kadın, nakilden altı hafta sonra rahmin sağlıklı olduğunun göstergesi olarak adet görmeye başladı. Bir yıl sonra Brannstrom ve ekibi, organın iyi çalıştığından emin olunca kadından alınan yumurta ve kocasının spermini kullanarak laboratuvar ortamında dölledikleri tek bir embriyoyu kadının rahmine yerleştirdi.

  ERKEK BEBEK DÜNYAYA GETİRDİ

  Tek böbrekli kadın, tüp bebek tedavisi sırasında, biri gebelik sırasında olmak üzere hafif seyreden üç reddetme vakası yaşadı, ancak hepsi ilaçlarla başarılı bir şekilde tedavi edildi. Maliyeti Jane ve Dan Olsson Bilim Vakfı tarafından karşılanan araştırmada gebelik 31. haftaya kadar normal seyrederken, annenin preeklampsi geliştirmesi ve ölümcül kalp ritminin tespiti üzerine erkek bebek sezaryenle dünyaya getirildi.

  İSVEÇLİ KADININ RAHMİ OLMADIĞI İÇİN NAKİL YAPILDI

  Gebeliğin bu döneminde normal karşılanan, 1 kilo 800 gram ağırlığında dünyaya gelen bebek, doğumdan sonraki 10 gün boyunca yenidoğan ünitesinde tutuldu. Şu anda evlerinde olan bebek ve annenin durumlarının iyi olduğu belirtildi. Tüm bu işlemlerden önce sağlıklı yumurtalıklara sahip İsveçli kadının, 4 bin 500 kız çocuğunda bir rastlanan bir durum olan rahimsiz dünyaya geldiği ifade edildi.

  "BEBEK HARİKA"

  Mats Brannstrom, böyle yaşlı bir rahmin işe yaraması karşısında şaşkınlığa düştüğünü belirterek, "Bebek harika. Ebeveynlerin sevincini ve onları nasıl mutlu ettiğimizi görmek çok güzel" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir