Petrol
113.83
-0.36%
Euro
16.73
3.03%
Dolar
15.86
2.08%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
473.099
-0.27%
22ºC
İstanbul
Açık 22 C

  İsviçre'den Ermeni soykırım anıtına ret

  Cenevre Kanton Yönetimi'nin, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını konu alan anıtın BM binası bitişiğine yapılması talebini reddettiği iddia edildi.
  • 30.09.2014 - 23:50
  İsviçre'den Ermeni soykırım anıtına ret

  İsviçre den Ermeni soykırım anıtına ret #1

  Neue Züricher Zeitung gazetesinin haberine göre, Cenevre'deki Ermeni  anıtına karşı Türkiye'nin baskısı etkisini gösterdi.

  Haberde, Kanton yönetiminin, Cenevre Belediyesi'nin BM binası  bitişiğindeki Arianna Parkı'na yapılmasını istediği anıt için yeni bir yer araması talebinde bulunduğu kaydedildi.

  TÜRKİYE'NİN LOBİ FAALİYETİ ETKİLİ OLDU

  Ermeni iddialarına ilişkin Cenevre'de bir anıt yapılması tartışmasının  yedi yıldır devam ettiği anımsatılan haberde, anıtın yapılması için Ermeniler ve  Cenevre belediyesine karşı Türkiye ve İsviçre Dışişleri Bakanlığı'nın (EDA) mücadele verdiği ifade edildi.

  Anıta inşa iznini kanton yönetiminin vermesi gerektiğine işaret edilen haberde, Cenevre Kantonu Başkanı Francois Longchamp'ın proje için destek vermesine rağmen, projenin daha az dikkat çekecek bir yere kaydırılmasını talep ettiği öne sürüldü.

  Anıtın ilk olarak eski şehir merkezinde yapılması planlanmış ancak  anıt koruma kurumunun vetosu üzerine anıtın şehir merkezine yapılması engellenmişti.

  Son kararın Ermenilerin tepkisini çekeceği belirtilen haberde, Türkiye'nin, anıtın inşasını engellemek amacıyla tüm kanalları kullandığı, Türk diplomasisinin her türlü alanda devreye girerek belediye, kanton, BM ve hükümetle temas kurduğu kaydedildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir