Euro
10.7954
0.42%
Dolar
9.265
0.58%
Altın
531
0.61%
Borsa
1.434
0.06%
Bitcoin
601.775
0.70%
12ºC
İstanbul
Güneşli 12 C

  İtalya Cumhurbaşkanı Napolitano görevinden ayrılıyor

  Görevinden ayrılacağını duyuran İtalya Cumhurbaşkanı Napolitano, evine döneceği için mutlu olduğunu söyledi.
  • 13.01.2015 - 16:06
  İtalya Cumhurbaşkanı Napolitano görevinden ayrılıyor

  napolitano

  İtalya’nın AB Dönem Başkanlığını Letonya’ya devretmesinin ardından görevinden ayrılacağı işaretini daha önce veren İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, evine döneceği için mutlu olduğunu söyledi.

  Görevinden yarın resmen ayrılması beklenen Cumhurbaşkanı Napolitano, cumhurbaşkanlığı sarayı Quirinale’nin ana çıkışında, polisin sosyal yaşam ve internet üzerine düzenlediği sosyal sorumluluk etkinliğine katıldı.

  "EVİMDE DAHA İYİ OLACAĞIM"

  Burada çocuklarla bir araya gelen Napolitano, bir çocuğun sorusu üzerine, “Tabii ki eve dönüyor olmaktan mutluyum. Burası iyi, çok da güzel ama biraz hapishane gibi. Evimde daha iyi olacağım. Çıkıp gezeceğim” dedi.

  YARIN İSTİFASINI AÇIKLAYACAK

  İkinci Dünya Savaşı'na kadar parlamenter monarşiyle yönetilen, savaş sonrasında 1946 yılında yapılan halk oylamasıyla cumhuriyeti benimseyen İtalya'da tarihte cumhurbaşkanlığı görevine ikinci kez seçilen ilk isim olan Napolitano’nun, ilerleyen yaşı nedeniyle normalde 2020 yılında sona eren görev süresinden önce, yarın istifasını açıklaması bekleniyor.

  İtalya Cumhurbaşkanı Napolitano görevinden ayrılıyor #2

  2006 YILINDA SEÇİLMİŞTİ

  Cumhurbaşkanlığı görevine ilk kez Mayıs 2006’da seçilen Napolitano, yedi yıllık görev süresini tamamladığı Nisan 2013’te, mali krizden kurtulmaya çalışan ülkesinde hükümet kurulamaması nedeniyle yaşanan siyasi krizin, cumhurbaşkanlığı seçimine de sıçraması üzerine parlamentoda çoğunluğu bulunan partilerin yeniden aday olması teklifini kabul etmişti.

  GEÇEN YIL İSTİFA SİNYALLERİNİ VERMİŞTİ

  Cumhurbaşkanlığındaki ilk döneminde sergilediği partiler üstü tutumla herkesin takdirini kazanan Napolitano, 21 Nisan 2013’teki cumhurbaşkanlığı seçiminin 6. turunda 1007 seçici delegeden 738’in oyunu alarak ikinci kez bu göreve seçilmişti. Napolitano’nun geçen yıl istifa işaretini vermesinin ardından ülkede bir sonraki cumhurbaşkanı için tahminlerde bulunulmaya başlandı.

  İtalyan basınında çıkan haberlerde, eski Başbakan Romano Prodi, Anayasa Mahkemesi yargıçlarından Giuliano Amato’nun isimleri ön planda yer alırken, bir sonraki cumhurbaşkanın kadın olması gerektiğini savunanların sayısı da az değil.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir