Euro
10.2709
0.01%
Dolar
8.4554
-0.55%
Altın
501.15
0.37%
Borsa
1.441
-0.25%
Bitcoin
407.082
-2.28%
22ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 22 C

  İtalya Cumhurbaşkanı Napolitano istifa etti

  İtalya’nın 89 yaşındaki Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, ilerleyen yaşını gerekçe göstererek bugün görevinden ayrıldı.
  • 14.01.2015 - 14:45
  İtalya Cumhurbaşkanı Napolitano istifa etti

  Napolitano

  1946'dan bu yana yönetim biçimi cumhuriyet olan ve o tarihten bu yana 11 cumhurbaşkanının görev yaptığı ülkede, bu göreve ikinci kez seçilen ilk cumhurbaşkanı olan Giorgio Napolitano, bu sabah görevden ayrıldığını belirten istifa mektubunu imzaladı.

  İSTİFA MEKTUBUNU TESLİM ETTİ

  Napolitano’nun istifa mektubunu Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Donato Marra, parlamentonun üst kanadı Cumhuriyet Senatosu Başkanı Pietro Grasso, Temsilciler Meclisi Başkanı Laura Boldrini ve Başbakan Matteo Renzi’ye teslim etti.

  SARAYDAN AYRILDI

  Mektupların teslim edilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Napolitano için cumhurbaşkanlığı sarayı Quirinale’de veda töreni düzenlendi. Törenin ardından 89 yaşındaki Giorgio Napolitano ve eşi, Roma’daki evlerine gitmek üzere yaklaşık dokuz yıldır ikamet ettikleri Quirinale Sarayı'ndan ayrıldı. Napolitano ayrıldıktan sonra sarayda Cumhurbaşkanlığı'nı temsil eden bayrak gönderden indirildi.

  İtalya Cumhurbaşkanı Napolitano istifa etti #2

  "EVİME DÖNÜYORUM MUTLUYUM" DEMİŞTİ

  İlk kez 2006 yılında bu göreve seçilen, ardından görev süresinin sona erdiği 2013'te çıkan hükümet krizinin cumhurbaşkanlığı seçimiyle daha da derinleşmemesi için meclisteki çoğunluk partilerinden gelen çağrı üzerine yeniden aday olarak tekrar seçilen Napolitano, görevden ayrılması nedeniyle dün yaptığı açıklamada, "Evime dönüyor olmaktan dolayı mutluyum" demişti.

  İtalya Cumhurbaşkanı Napolitano istifa etti #3

  İtalya Cumhurbaşkanı Napolitano istifa etti #4

  RENZİ: TEŞEKKÜRLER CUMHURBAŞKANI

  İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Cumhurbaşkanı Napolitano'nun istifasına ilişkin sosyal medyada yazdığı mesajda, "Teşekkürler Cumhurbaşkanı" dedi.

  İtalya Cumhurbaşkanı Napolitano istifa etti #5

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir