Petrol
89.53
0.75%
Euro
18.3869
0.88%
Dolar
18.5761
0.14%
Altın
1.02
0.68%
Borsa
3429
0.00%
Bitcoin
373.827
3.95%
17ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 17 C

  Joe Biden: Erdoğan bize siz haklıydınız dedi

  ABD Başkan Yardımcısı Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile aralarında geçen konuşmayı aktardı.
  • 04.10.2014 - 01:19
  Joe Biden: Erdoğan bize siz haklıydınız dedi

  joe biden

  Harvard Üniversitesi'nde konuşan ABD Başkan Yardımcısı, şu açıklamalarda bulundu:

  "ERDOĞAN 'SİZ HAKLIYDINIZ' DEDİ"

  "Şimdi ilk defa olarak neyimiz var? Suudi Arabistan giden fonları durdurdu. Ayrıca kendi toprağında Amerikan güçlerinin açık askeri eğitim vermesine izin veriyor. Katarlılar, terörist örgütlerin en aşırı unsurlarına olan desteğini kesti. Ve Türkler... Cumhurbaşkanı Erdoğan, ki eski bir dosttur, bana dedi ki, siz haklıydınız, çok fazla insanın (Suriye’ye) geçişine izin verdik, şimdi sınırı mühürlemeye çalışıyoruz."

  "ERDOĞAN TEZKEREYİ BANA SÖYLEDİ"

  Joe Biden, Harvard’daki konuşmasında, geçen hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile New York’ta gerçekleştirdikleri toplantıya ilişkin de çok önemli bir bilgi vererek, Erdoğan’ın kendisine dün TBMM’den geçen tezkereden bahsettiğini ve Türk hava sahasının Amerikan insansız hava araçlarına açılacağını savundu.

  "TÜRKİYE IŞİD TEHDİDİNİ GEÇ FARK ETTİ"

  Biden şöyle konuştu:

  “Türklerin bugün ne yaptıklarını fark ettiniz mi? Erdoğan, geçen Perşembe (25 Eylül) bunu yapacağını bana söylemişti ama yeterli oy oluncaya kadar bahsetmememi istemişti. IŞİD’e karşı Türk kara gücüne izin vermek, Türk havasahasının NATO ve diğer müttefikler tarafından kullanılabilmesi, Türk havasahasının bizim insansız hava araçlarına açılabilmesi için Türk Parlamentosu’nda oylama yaptılar.”

  Biden, Türkiye’nin bu noktaya gelmesi konusunda ise “Bir Sünni devlet olarak Türkiye’nin IŞİD’in kendine yönelik doğrudan ve acil bir tehdit olduğunu fark etmesi epey zaman aldı” dedi.


  Görüş Bildir