Joe Biden, Ukrayna'ya ekonomik desteğini Kiev'de tekrarladı
AA

ABD Başkanı Joe Biden, 20-22 Şubat tarihleri arasında Polonya'yı ziyaret edeceğini duyurmuştu.

Biden, bu ziyarete başlamadan önce sürpriz bir şekilde Ukrayna'ya gitti.

Rusya-Ukrayna savaşının 1 yılı geride bırakmasına 4 gün kala Kiev'e giden Biden, burada Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelensky tarafından karşılandı.

Biden, Kiev'de Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelensky tarafından karşılandı.

İkili lider görüşmelerinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

"Bir yıl sonra Kiev ayakta"

Diğer yandan iki lider görüşmenin ardından basına açıklamalarda bulundu.

Geçen yıl, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaşının başlangıcında, dünyanın Kiev'in düşüşü için hazırlandığını belirten Biden, "Bir yıl sonra Kiev ayakta. Ukrayna ayakta. Demokrasi ayakta. Amerikalılar yanınızda. Dünya sizinle birlikte." ifadesini kullandı.

Joe Biden, bu savaşın yüzyılın dörtte üçünde Avrupa'daki en büyük kara savaşı olduğunu vurgulayarak, "Kendi beklentiniz dışında her türlü beklentiye karşı başarılı oluyorsunuz. Galip gelmeye devam edeceğinize olan inancımız tam." değerlendirmesinde bulundu.

Atlantik'ten Pasifik'e, NATO'dan Atlantik'e, Japonya'dan Pasifik'e tüm dünyadan uluslardan oluşan bir koalisyon kurduklarını dile getiren Biden, Ukrayna'ya ekonomik, askeri ve insani destek verdiklerini kaydetti.

"Kalan yarım milyar doları açıklayacağız"

Biden, Ukrayna'yı savunmak için söz konusu 50'den fazla ülkeyle yaklaşık 700 tank, binlerce zırhlı araç, 1000 topçu sistemi, 2 milyondan fazla topçu mühimmatı, 50'den fazla gelişmiş fırlatma roket sistemi ve hava savunma sistemleri taahhüt ettiklerini hatırlatarak, "Kalan yarım milyar doları (askeri paketi) bugün ve yarın sizlerle birlikte açıklayacağız." dedi.

"Dolaylı bütçe desteği vereceğiz"

Askeri yardım paketinin, HIMARS ve obüsler için topçu mühimmatı, Javelin tanksavar füze sistemi ve hava gözetleme radarı içerdiğini kaydeden Biden, bunların Ukrayna halkını hava bombardımanlarından koruyacağını ifade etti.

Biden, "Bu haftanın ilerleyen saatlerinde, yaptırımlardan kaçmaya ve Rusya'nın makinesini doldurmaya çalışan seçkinlere ve şirketlere karşı ek yaptırımlar açıklayacağız. Kongredeki iki partinin desteği sayesinde bu hafta (Ukrayna hükümetine) vatandaşların temel hizmetlerini sağlamaya yardımcı olmak için hemen kullanabileceği milyarlarca (dolar) dolaylı bütçe desteği vereceğiz." diye konuştu.

"Putin'in fetih savaşı başarısız oldu"

Ukrayna'nın katlanmak zorunda kaldığı maliyetin olağanüstü yüksek olduğunu belirten Biden, Rusya'nın, Ukrayna'yı haritadan çıkarmayı amaçladığını, Putin'in "fetih savaşının başarısız" olduğunu vurguladı.

ABD Başkanı Biden, vatandaşlarının dahi ülkesini terk ettiğini anımsatarak, Rusya ekonomisinin artık "durgun, izole ve mücadele içinde olduğunu" dile getirdi.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky'nin "özgürlüğün paha biçilemez olduğunu" hatırlattığını ifade eden Biden, "Ne kadar sürerse sürsün, (Rusya'ya karşı özgürlük) bunun için savaşmaya değer." görüşünü paylaştı.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)