Euro
11.1339
-0.03%
Dolar
9.5883
0.04%
Altın
556.05
-0.16%
Borsa
1.493
0%
Bitcoin
600.510
0.48%
11ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 11 C

  John Kerry: Terörle savaş ibadethanelerde kazanılacak

  ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, "Müslümanları işlemediği suçlar yüzünden suçlamak en büyük hata olurdu" dedi.
  • 23.01.2015 - 22:18
  John Kerry: Terörle savaş ibadethanelerde kazanılacak

  john kerry

  Kerry, İsviçre'nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu yıllık toplantısının üçüncü gününde konuştu.

  Kerry, Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz'in ölümünden büyük üzüntü duyduğunu dile getirerek, Kral Abdullah'ın uzun yıllar terörle mücadelede ABD'nin  cesur bir ortağı olduğunu söyledi.

  IŞİD ile mücadelede de koalisyonun oluşturulmasında Kral Abdullah'ın güçlü desteğini aldıklarını ifade eden Kerry, Kral Abdullah'ın cesur ve bütün krizlerin ortasında bile müthiş bir mizah anlayışı olduğunu, onun bilgeliğini, ortaklığını ve arkadaşlığını özleyeceklerini söyledi.

  Nijerya'da, Bağdat'da intihar saldırısı yapmaktan son anda vazgeçen kişilerin örneklerini veren Kerry, bu örneklerin yaşam ile ölüm, yıkmak ya da yapmak gibi en temel seçimleri temsil ettiğini söyledi.

  IŞİD'in Suriye ve Irak'ta küçük kızları köle olarak sattığını ifade eden Kerry, "İnsanı bunu yapmaya iten nedir, neden insan DAEŞ gibi bir gruba katılmaya karar verir, neden insan evini ve sevdiklerini bırakıp böyle canavarlar için savaşır" dedi.

  Kerry aşırıcılığa neden olan sebeplerin anlaşılmaması halinde aşırıcılığın durdurulmasının mümkün olmadığını aktararak, “Eğer o zihinlerinin içerisinde ne olduğunu anlayamazsak onları değiştiremeyiz” dedi.

  "BU SAVAŞ İBADETHANELERDE KAZANILACAK"

  Aşırıcı grupların durdurulabilmesi için kapsamlı ve uzun vadeli bir yaklaşımın gerektiğini vurgulayan Kerry, askeri gücün, sorunun çözümünün sadece bir parçası olduğunu belirtti.

  Aşırıcılıkla ve terörle olan mücadelenin devam ettirileceğinin altını çizen Kerry, "Bu savaş meydanlarında değil, dünyadaki sınıflarda, iş yerlerinde, ibadethanelerde kazanılacak" dedi.

  Kerry, "Hiçbir din, ideoloji, siyaset, masum çocukların ölümünü, esir almayı, genç kızların tecavüze uğramasını, sivillerin katledilmesini meşrulaştıramaz. Müslümanları işlemediği suçlar yüzünden suçlamak en büyük hata olurdu" diye konuştu.

  Irak'ı acımasız işgalcilerden kurtarmanın çok önemli bir adım olduğuna dikkati çeken Kerry, IŞİD'e karşı 2 bin hava saldırısı gerçekleştirildiğini hatırlattı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir