Kanada: Kürtlerle ilişkilerimiz zarar görmez

kanada asker

Kanada Genelkurmay Başkanı General Tom Lawson Ottawa’da yaptığı açıklamada, "askerimizin ölümü bir hataydı ama bu Kürtlerle ilişkilerimize zarar vermez" dedi.

Olayı yerinde araştırmak için iki soruşturma ekibinin Irak’a gönderildiğini açıklayan General Lawson, olay sonrası yapılan açıklamaların zihin karışıklığına neden olduğunu belirterek, Kürt Peşmerge güçlerinin söylediklerini yorumlamayacağını dile getirdi.

Kanada askerlerinin görev süresi boyunca Özel Kuvvetler Komutanlığı birlikleri ile Peşmerge güçleri arasında profesyonel bir dostluk ve hayranlık oluştuğunu belirten Lawson, çavuş Andrew Joseph Dorion’un ölümünün, Irak’taki Kanada askerlerinin görev süresinin uzatılmasına olumsuz etkisinin olmayacağını da sözlerine ekledi.

Irak’ın Musul kenti yakınlarındaki Başik köyünde, 7 Mart’ta gözetleme görevinden dönen Irak’ta bulunan Kanada Özel Kuvvetler Komutanlığı’na bağlı 4 kişilik timle karşılaşan Kürt Peşmerge güçlerinin birbirini tanımaması üzerine çatışma çıkmıştı. Çatışmada, Kanadalı Çavuş Andrew Joseph Doiron ölmüş, 3 Kanada askeri yaralanmıştı.