Euro
10.3827
0.71%
Dolar
8.8579
1.1%
Altın
497.64
1.37%
Borsa
1.382
-1.4%
Bitcoin
376.791
-2.05%
19ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 19 C

  Kanadalı hava trafik kontrolörlerinden jest

  Kanada'da hava trafik kontrolörleri, komşu ABD'de federal hükümetin kapanması nedeniyle maaş almadan çalışmak zorunda kalan ABD'li meslektaşlarına, pizza ısmarlayarak jest yaptı.
  • AA
  • 15.01.2019 - 13:03
  • Güncelleme : 15.01.2019 - 13:03
  Kanadalı hava trafik kontrolörlerinden jest

  Kanadalı havacılık sektörü çalışanları, ABD'li meslektaşlarıyla dayanışma hislerini ifade etmek için onlara, yakınlarındaki restoranlardan yüzlerce pizza söyledi.

  KONTROL MERKEZLERİNE YAYILDI

  Kanada Hava Trafik Kontrolörleri Derneği Başkanı Peter Duffey, dayanışma eylemini ilk olarak, Alberta eyaletindeki Edmonton Hava Kontrol Merkezi çalışanlarının, ABD'nin Alaska eyaletindeki Anchorage Hava Kontrol Merkezi'ndeki ABD'li meslektaşlarına yiyecek bir şeyler ikram etmek için para toplamaya başlamasıyla ortaya çıktığını ve buradan diğer kontrol merkezlerine yayıldığını belirtti.

  Kanadalı hava trafik kontrolörlerinden jest #1

  Duffey, halen ABD'de 36 hava kontrol merkezine, Kanada'dan yönlendirilen pizza siparişlerinin ulaştığını ve sayının artmakta olduğunu ifade etti. ABD genelinde yaklaşık 10 bin hava trafik kontrolörü, federal hükümetin kapanması nedeniyle geçen aralıktan bu yana maaşlarını alamıyor.

  FEDERAL HÜKÜMETİN KAPANMASI

  Amerikan kanunlarına göre Kongre, 1 Ekim'de başlayıp 30 Eylül'de sona eren mali yıl için kalıcı bütçeyi onaylayamazsa, geçici bütçelerle aranın kapatılması gerekiyor. Geçici bütçenin de onaylanamadığı dönemlerde, harcama yetkisini kaybeden federal hükümet kapanıyor. Bu durum, yaklaşık 320 milyonu aşkın kişiye hizmet veren federal hükümetin, hayati hizmetler dışındaki tüm faaliyetlerini durdurması anlamına geliyor.

  Kanadalı hava trafik kontrolörlerinden jest #2

  MAAŞLARINI ALAMIYORLAR

  Bu süreçte hayati olmayan kamu çalışanları zorunlu izne çıkarılırken, ABD ordusu, CIA, FBI ve NSA gibi istihbarat kurumları, kamu hastanelerinde çalışan doktor ve hemşireler, havaalanları ve hapishanelerdeki güvenlik görevlileri gibi kamu çalışanları görevlerine devam ediyor.

  "Hayati" personel kategorisinde yer alan bu çalışanlar, kapanma dönemlerindeki maaşlarını genellikle Kongre yeni bir bütçe geçirene kadar alamıyor. Ülkede "hayati olmayan" hizmetler için çalışanların sayısı yaklaşık 850 binken, "hayati" personel sayısının 2 milyon civarında olduğu belirtiliyor.

  Günün önemli gelişmeleri VİDEO

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir