Euro
15.3283
0.07%
Dolar
13.5360
0.05%
Altın
789.0680
-0.05%
Borsa
1,979.83
-5.08%
Bitcoin
579.661
0.63%
2ºC
İstanbul
Bulutlu 2 C

  Kerry: Esad rejimi meşrutiyetini kaybetti

  ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Esad rejiminin çok uzun zaman önce meşrutiyetini kaybettiğini söyledi.
  • AA
  • 03.08.2015 - 21:35
  Kerry: Esad rejimi meşrutiyetini kaybetti

  kerry

  ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, özellikle İran ile P5+1 ülkeleri arasında Avusturya'nın başkenti Viyana'da 14 Temmuz'da varılan nükleer anlaşmanın ele alınacağı KİK dışişleri bakanları ile düzenlenen toplantının ardından, Katar Dışişleri Bakanı Halid el-Atiyye ile basın mensuplarının karşısına geçti.

  "ESAD REJİMİ MEŞRUİYETİNİ KAYBETTİ"

  Toplantıda Suriye konusunun ele alındığını dile getiren Kerry, şunları söyledi:

  "Bizim açımızdan Suriye ile ilgili duruşumuz net. Bugün ABD, Rusya ve Suudi Arabistan Dışişleri Bakanları ile üçlü bir toplantı gerçekleştireceğiz. Suriye'ye yönelik bizim politikamız net. Esad, rejimi çok uzun zaman önce meşruiyetini kaybetti. Rejiminin Suriye insanlarına karşı sürekli kıyıcılığı, yabancı savaşçılar için bir mıknatıs görevi gördü, IŞİD'in ve diğer aşırı grupların yükselişini tetikledi. Suriye krizine askeri bir çözüm olmadığı için, elbette siyasi bir çözüm olmalı. Ilımlı Suriye muhalefetini desteklemeye devam deceğiz"

  TERÖRLE MÜCADELEDE ORTAK EYLEM AJANDASI

  ABD ve KİK çalışma gruplarının yarından itibaren buluşup bölgeyi istikrarsızlaştıran gelişmeler karşısında "işbirliğinden ziyade ortak eylem için" çaba harcayacağını dile getiren Kerry, terörle mücadele konusunda, daha fazla istihbarat paylaşımı, özel kuvvetlerin eğitimi, ortak tatbikatlar, deniz güvenliği, yabancı savaşçıların başka ülkelere gitmesi gibi konularda "ortak eylem ajandasını" yürürlüğe koyacaklarını dile getirdi.


  Görüş Bildir