Euro
15.2762
0.23%
Dolar
13.5434
0.49%
Altın
802.5480
0.18%
Borsa
1970
1.31%
Bitcoin
520.883
4.03%
2ºC
İstanbul
Çok bulutlu 2 C

  Kıbrıs'ta liderler tiyatro oyununda buluştu

  KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, Limasol'da sahnelenen tiyatro oyununu izledi.
  • İHA
  • 09.06.2015 - 10:45
  Kıbrıs'ta liderler tiyatro oyununda buluştu

  Kıbrıs ta liderler tiyatro oyununda buluştu #1

  KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'yla Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis, Kıbrıs Rum kesiminin turistik liman kenti Limasol'da Lefkoşa Türk Belediye Tiyatrosu'nun sahnelediği Kıbrıs'ın son 60 yıllık tarihinde yaşananlarla bir yüzleşmeyi, itirafı ve sorgulamayı anlatan "Kıbrıs, Rumca Küstüm Türkçe Kırıldım” tiyatro oyununu izledi.

  İKİ LİDER KAPIDA BİR SÜRE SOHBET ETTİ

  Limasol'da bulunan Rialto Tiyatrosu'nda Türkçe oynanan ve simultane çeviri yapılan oyuna liderler eşleriyle birlikte katılırken, Anastasiadis, Akıncı'yı tiyatronun kapısında karşıladı. İki lider kapıda bir süre birbirleriyle ve Türk ve Rum vatandaşlarla sohbet etti; daha sonra tiyatronun ikinci katındaki kafede kahve içti, ardından oyunu izlemek için salona indi.

  Kıbrıs ta liderler tiyatro oyununda buluştu #2

  UZUN SÜRE ALKIŞLANDILAR

  İki liderin tiyatro randevusu, iki halktan ve basından oldukça ilgi görürken liderler tiyatroya gelişleri sırasında uzun süre alkışlandı. Oyunu izlemek isteyen Kıbrıslı Türk izleyiciler için Ledra Palace sınır kapısından ücretsiz otobüs kaldırıldı. Faize Özdemirciler'in şiirlerinden hazırlanan "Rumca Küstüm Türkçe Kırıldım” adlı tek kişilik oyunu Yaşar Ersoy yönetip oynuyor.

  Kıbrıs ta liderler tiyatro oyununda buluştu #3

  GEZİ DÜZENLENDİ

  Oyunun Rumca'ya çevirisini, Prof. Dr. Niyazi Kızılyürek; müziklerini Ersen Sururi yaptı. Oyunun ardından Anastasiadis ve Akıncı, basın mensuplarına açıklama yaptı. İki lider daha önce Lefkoşa'nın iki kesimine yürüyerek gezi düzenledi. Limasol'daki tiyatro etkinliğinin ardından liderlerin adanın kuzeyinde de bir kültürel etkinlikte buluşacağı belirtildi.

  Kıbrıs ta liderler tiyatro oyununda buluştu #4

  Kıbrıs ta liderler tiyatro oyununda buluştu #5


  Görüş Bildir