Euro
10.3223
0.04%
Dolar
8.8184
0.01%
Altın
496.38
0.04%
Borsa
1.392
0.51%
Bitcoin
382.940
-1.54%
17ºC
İstanbul
Açık 17 C

  Kırım Tatar Meclisi'nin faaliyetleri durduruldu

  Rusya’nın ilhak ettiği Kırım’a atadığı savcı Natalya Poklonskaya, Kırım Tatarlarının Milli Meclisi’in faaliyetlerini durdurma kararı aldı.
  • Haber Merkezi
  • 14.04.2016 - 11:34
  Kırım Tatar Meclisi'nin faaliyetleri durduruldu

  Kırım Tatar Meclisi nin faaliyetleri durduruldu #1

  Daha önce Kırım Tatar Milli Meclisi'nin faaliyetlerinin yasaklanması ve aşırı örgüt kapsamına alınması için başvuruda bulunan Poklonskaya, mahkeme sonuçlanana kadar meclisin faaliyetlerini durdurma kararı verdiğini açıkladı.

  Kararın, "Rusya yasalarının ihlallerini önlemek için" alındığının altını çizen savcı, "Böylelikle meclisin sahip olduğu haklar durduruluyor, devlete ait ve yerel basını kullanması, toplantı düzenlemeleri ve tüm propagandaları yasaklanıyor" dedi.

  KAPATMA BAŞVURUSU YAPMIŞTI

  Poklonskaya, 15 Şubat'ta Kırım Tatar Milli Meclisi'ni kapatmak için Kırım Yüksek Mahkemesi'ne başvurmuştu. Poklonskaya dava dilekçesinde, Rusya Federasyonu'nun aşırıcılık faaliyetleri ile mücadele kanununa dayanarak, Kırım Tatar Milli Meclisi'nin faaliyetlerinin durdurulmasını ve meclisin aşırı örgüt kapsamına alınmasını talep etmişti.

  "YASAK HALKA SAVAŞ İLANIDIR"

  Eski Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Kırımoğlu, "Bizi aşırı bir terörist grubu ilan ederek Kırım Tatar halkı tarafından seçilen hükümet organı olan Milli Meclis'i yasakladılar. Kırım Tatar Milli Meclisi'ni yasaklamak, Kırım Tatar halkına savaş ilan etmektir. Meclisimizi yasaklamak, Kırım Tatarlarını yasaklamak manasına gelir." dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir