Euro
8.7798
0.61%
Dolar
7.1863
0.23%
Altın
413.82
-0.44%
Borsa
1.502
1.28%
Bitcoin
359.793
-2.55%
8ºC
İstanbul
Çok bulutlu 8 C
  KKTC, kısmi kısıtlamaya gidiyor

  KKTC, kısmi kısıtlamaya gidiyor

  KKTC'de koronavirüs tedbirleri kapsamında bir hafta sürecek kısmi sokağa çıkma yasağı bugün 22:00'da yürürlüğe girecek.
  • AA
  • 17.01.2021 - 07:07

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersan Saner başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulunda, koronavirüs vakalarında yaşanan artış nedeniyle ek tedbirler alındı.

  Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Saner, tüm dünyada olduğu gibi KKTC'de de pandemi nedeniyle birtakım sıkıntılar yaşandığını, vaka sayılarının 30'lu rakamlara yaklaşması yüzünden olağanüstü toplandıklarını söyledi.

  Saner, esas hedeflerinin halkın sağlığını korumak olduğunun altını çizerek, ekonominin de çarklarını döndürmek istediklerini ifade etti.

  KKTC, kısmi kısıtlamaya gidiyor #1

  KISMİ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KARARI ALINDI

  Saner, 17 Ocak'tan 25 Ocak'a kadar 22.00-05.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulamasının yürürlükte olacağını belirtti.

  Normal şartlarda ara tatilin 18 Ocak'ta sona erdiği ve bu tarihten itibaren açılması planlanan ilk ve ortaöğretim okullarında ara tatilin 22 Ocak'a kadar uzatıldığını kaydeden Saner, okulların açılması konusunun 22 Ocak'ta Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu ile istişare edilerek yeniden değerlendirileceğini söyledi.

  KKTC, kısmi kısıtlamaya gidiyor #2

  "REEL SEKTÖR DESTEKLENECEK"

  Saner, kamu çalışanlarının maaşına ocak, şubat ve mart aylarında hayat pahalılığı artışının uygulanmayacağını, bu ödemelerin daha sonra yapılacağını ve bu kaynak ile reel sektörün destekleneceğini açıkladı.

  "DÜNYA AŞI SIKINTISI YAŞARKEN, ANA VATAN AŞI GÖNDEREREK YAVRU VATANA VERDİĞİ ÖNEMİ GÖSTERMİŞTİR"

  Türkiye'den 14 Ocak'ta 20 bin doz aşının KKTC'ye geldiğini ve başta sağlık çalışanları olmak üzere aşılamanın başladığını hatırlatan Saner, "Sağlık Bakanımızdan, şu anda aşı yaptırmak için çok ciddi rakamlarda müracaat olduğunu öğrendim. Dünyada aşı sıkıntısı yaşanırken, ana vatan bize bu aşıları göndererek, yavru vatana verdiği önemi göstermiştir." dedi.

  Saner, aşıların KKTC'ye gönderilmesinde emeği geçen başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca olmak üzere Türkiye yetkililerine teşekkür etti.

  Türkiye'den KKTC'ye, 20 bin doz aşı gönderildi / HABERİ İÇİN TIKLAYIN

  KKTC, kısmi kısıtlamaya gidiyor #3

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir