Petrol
97.28
-0.89%
Euro
18.3869
-0.08%
Dolar
17.9392
0.04%
Altın
1.036
-0.31%
Borsa
2864
0.00%
Bitcoin
452.460
2.57%
23ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 23 C
  KKTC'nin yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar yemin etti

  KKTC'nin yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar yemin etti

  Ersin Tatar, KKTC Cumhuriyet Meclisi'nde Cumhurbaşkanlığı görevi için ant içti. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Tatar'ın yemin törenine katıldı.
  • AA
  • 23.10.2020 - 15:49
  • Güncelleme : 23.10.2020 - 16:34

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) Cumhurbaşkanlığı'na seçilen Ersin Tatar için KKTC Cumhuriyet Meclisi'nde yemin töreni düzenlendi.

  Meclis'e gelişinde Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay tarafından karşılanan KKTC'nin 5. Cumhurbaşkanı Tatar, askeri birliği selamladı.

  ERSİN TATAR ANT İÇTİ

  Tatar, daha sonra Uluçay ile Şeref Salonu'na geçti ve bir süre sonra Uluçay'ın Genel Kurulu açmasının ardından Meclis Genel Kurul Salonu'na gelerek Cumhurbaşkanlığı yemini etti.

  Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, mecliste yemin etti ViDEO

  Tatar, okuduğu yemin metninde şu ifadeleri kullandı:

  "Devletin varlığını ve bağımsızlığını, yurdun ve halkın bölünmez bütünlüğünü, halkın kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti ve Atatürk ilkelerine bağlı kalacağıma; halkımın refah ve mutluluğu için çalışacağıma; her yurttaşın insan haklarından ve temel hak ile özgürlüklerden yararlanması ülküsünden ve Anayasa ve yasalara bağlılıktan ayrılmayacağıma; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma namusum ve şerefim üzerine ant içerim."

  KKTC'nin yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar yemin etti FOTO GALERi

  KKTC nin yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar yemin etti #1

  21 PARE TOP ATIŞI

  Tatar'ın yemin etmesinin ardından Genel Kurul Salonu'nda İstiklal Marşı okundu, meclis bahçesinde Cumhurbaşkanlığı forsu göndere çekildi ve 21 pare top atışı yapıldı.

  YEMİN TÖRENİNE KİMLER KATILDI

  Törene, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, bakanlar, bazı milletvekilleri, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Sezai Öztürk, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Zorlu Topaloğlu, Ersin Tatar'ın babası Rüstem Tatar, eşi Sibel Tatar ve kızları ile diğer davetliler katıldı.

  KKTC nin yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar yemin etti #2

  DEVİR TESLİM TÖRENİ

  Tatar daha sonra Lefkoşa'daki Atatürk Anıtı, Kıbrıs Türk Halkının Varoluş Mücadelesi Önderi Dr. Fazıl Küçük'ün anıt kabrine ve Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın anıt kabrine çelenk sunacak.

  Tatar, 17.00'da Cumhurbaşkanlığı'nda yapılacak devir teslim töreniyle yeni görevine başlayacak.

  KKTC nin yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar yemin etti #3

  KKTC nin yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar yemin etti #4

  KKTC nin yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar yemin etti #5


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir