Euro
15.0065
3.72%
Dolar
13.2744
3.57%
Altın
760.1
3.41%
Borsa
1.81
0.05%
Bitcoin
745.420
0.84%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C

  Kobanili Kürtler: IŞİD'in ilerleyişini durdurduk

  Suriye'de çatışan Kobanili Kürtler 'IŞİD'in ilerleyişini durdurduk' açıklaması yaptı.
  • 22.09.2014 - 13:26
  Kobanili Kürtler: IŞİD'in ilerleyişini durdurduk

  Kobanili Kürtler: IŞİD in ilerleyişini durdurduk #1

  Kobani’de IŞİD tarafından başlatılan saldırıların belli ölçüde kırıldığını ve bunun da amansız bir direniş sonucunda başarıldığını ifade eden PYD Eş Başkanı Salih Müslim "Bu kadar büyük silah ve teknik üstünlüğe rağmen güçlerimiz, büyük darbeler vuruyor. Birçok tankları imha edilmiş, askeri araçları yakılmış durumda. Bugün (dün/21 Eylül 2014) sabahtan bu yana o yoğun saldırılar durduruldu. Ama savaş hala devam ediyor" dedi.

  ANF’de yer alan habere göre, YPG güçlerinin insan gücü noktasında bir sıkıntısı olmadığını Kürt gençlerinin hiçbir görevden kaçınmadığını belirten Müslim ancak teknik ve silah konusunda Kobani cephesinde sıkıntıları olduğunu belirtti. IŞİD’le yaşanan çatışmada şu ana kadar hiçbir güçten destek almadıklarını belirten Müslim, buna rağmen kısıtlı imkânlar ve insan gücüyle büyük bir savaş verildiğini ifade etti. Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani’nin Kobani'ye ilişkin açıklamaları konusunda ise Müslim, bu açıklamaların bir an önce pratiğe geçmesini umduklarını belirtti.

  "PEŞMERGE BUYURSUN GELSİN"

  Peşmerge güçlerinin PYD tarafından engellendiği iddialarını yalanlayan Müslim, “Gelebiliyorlarsa gelsinler, davet ediyoruz. Kobani oradadır, biz kimin yolunu kesmişiz ki. O kadar çok istiyorlarsa Türkiye üzerinden peşmergelerini göndersinler. Bunları yapamıyorlarsa o zaman Türkiye'ye söylesinler, Kamışlı'daki YPG güçleri oradan geçsin. İlişkileri iyidir, bunun için çalışsınlar. Böylesi bir olanağı yaratsınlar” dedi.

  "KÖYLER GÜVENLİK İÇİN BOŞALTILDI"

  Kobani çevresindeki köylerin büyük çoğunluğunun IŞİD’in top ve uzun menzilli füze tehdidi nedeniyle boşaltıldığını belirten Müslim, bu köylerin halen YPG’nin denetiminde olduğunu ancak savaş bölgesi konumunda bulunduğunu ifade etti. IŞİD-Türkiye ilişkileri konusunda da değerlendirmede bulunan Müslim, “Bu işler iki yüzlülükle olmaz. Bir taraftan çözüm süreci diyeceksin diğer taraftan da bu çeteleri Kürtlere saldırtacaksın, kimse bunu kabul etmez. Bize daha önce de söylediler, ‘resmi olarak ilişkimiz yok ama birileri gayri resmi olarak yardım ediyor. Önüne geçmeye çalışıyoruz’ dediler. Ama bugün görüyoruz ki her şey çok açık ve net” şeklinde konuştu.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir