Petrol
109.2
-0.07%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
470.670
-3.23%
12ºC
İstanbul
Çok bulutlu 12 C

  Kolombiya- Venezuela sınırındaki gerilim devam ediyor

  Venezuela'da Kolombiyalı göçmenlere karşı uygulanan politika, iki ülke arasındaki gerginliği artırıyor.
  • 29.08.2015 - 15:51
  Kolombiya- Venezuela sınırındaki gerilim devam ediyor

  Kolombiya- Venezuela sınırındaki gerilim devam ediyor #1

  İki ülkenin karşılıklı olarak büyükelçilerini geri çağırmasının ardından iyice yükselen tansiyon bir türlü düşmedi.

  Taraflar birbirini suçlamaya devam ederken, Venezuela’nın başkenti Karakas’ta ise Devlet Başkanı Nicholas Maduro destekçileri sokağa indi. Hükümet yanlıları, Kolombiyalı göçmenlere karşı uygulanan politikaya desteklediklerini söylüyor: “Bence Maduro’nun aldığı önlemler çok yerinde. Evet biz iki kardeş ülke olduğumuz için bu biraz zor bir durum. Fakat bizim de sınırlarımızı korumamız gerekli.”

  BİNDEN FAZLASI SINIR DIŞI EDİLDİ

  Maduro, kaçakçıların üç askerle bir sivili yaralamasının ardından sınır bölgesinde yaşayan Kolombiyalıları kaçakçılık yapmakla ve hükümeti devirmeyi hedefleyen örgütlerle bağlantılı olmakla suçlayarak, binden fazlasını sınır dışı etti.

  Bu kararı “kabul edilemez” olarak nitelendiren Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ise sınır dışı edilenlere yardımda bulunulacağını açıkladı. Fakat sınır dışı edilen Kolombiyalılar, kimsenin yardım eli uzatmadığını söylüyor: “Diplomatik çözüm bulacaklarmış. Çok geç. Evlerimizi yıktılar. Çözüm bulunsa ne olacak. Her şey olup bitti. Bizlere yapılanlar adil değil. Çok acımasız”


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir