Euro
15.5362
0.18%
Dolar
13.7186
0.4%
Altın
786.38
0.93%
Borsa
1.91
1.61%
Bitcoin
769.996
-1.57%
14ºC
İstanbul
Bulutlu 14 C

  Kraliçe Elizabeth İskoçya sessizliğini bozdu

  İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in İskoçya'nın bağımsızlık referandumu için "Umuyorum ki halk geleceği konusunda çok dikkatli düşünecektir" dediği iddia edildi.
  • 14.09.2014 - 23:09
  Kraliçe Elizabeth İskoçya sessizliğini bozdu

  elizabeth

  İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in İskoçya'daki bağımsızlık referandumuna dört gün kala sessizliğini bozduğu iddia edildi. İngiliz medya kuruluşu Sky News'in haberine göre İskoçya'da bulunan 2. Elizabeth'in kilise ziyareti çıkışında yakınındaki birine, "Umuyorum ki halk geleceği konusunda çok dikkatli düşünecektir" dedi.

  YENİ FİNANSAL YETKİLER VERİN DEMİŞTİ

  İskoçya'nın bağımsızlığına karşı çıkanların Kraliçe'den kendilerine destek olmasını istedikleri halde kendisinin taraf olmamayı seçtiği haberleri, İngiliz medyasında daha önce sıklıkla yer almıştı. Siyasi konularda genelde görüş belirtmeyen Kraliçe 2. Elizabeth, bu yıl İngiliz parlamentosunun yeni yasama yılının açılışında, İngiliz hükümetinin, İskoç parlamentosuna yeni finansal yetkiler vereceğini ve "İskoçya'nın Birleşik Krallık'ın parçası olarak kalmasını sağlayacağını" belirtmişti.

  BAĞIMSIZLIK FİKRİ ENDİŞE VERİYOR

  Referandum yaklaştıkça yapılan anketlerde bağımsızlık yanlılarına desteğin arttığının ortaya çıkması, İngiliz hükümetini ve monarşisini endişelendirmeye devam ediyor. İngiltere Başbakanı David Cameron'ın, Kraliçe'yi referandum hakkındaki gelişmelerle ilgili sıklıkla bilgilendirdiği de basına yansıyor.

  İSKOÇYA KRALİÇEYİ İSTİYOR

  Bağımsızlık kampanyasının lideri İskoçya Bölgesel Yönetimi Başbakanı Alex Salmond bu sabah katıldığı bir televizyon programında, İskoçya'nın bağımsız olması durumunda Kraliçe Elizabeth ile olan bağlarının devam edeceğinin altını çizerek, "İskoçya'daki insanların büyük çoğunluğu Kraliçe'nin bağımsız İskoçya'nın başında kalmasını istiyor" ifadesini kullanmıştı.

  REFERANDUMA AZ KALDI

  18 Eylül'de İskoç halkına, "İskoçya bağımsız bir ülke olmalı mı " sorusu yöneltilecek. Bağımsızlığa 'evet' sonucunu çıkması halinde varlıkların paylaşımı ile ilgili Londra ile Edinburgh yönetimleri arasında yürütülecek müzakerelerin ardından İskoçya 24 Mart 2016'da Birleşik Krallık'tan resmen ayrılacak.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir