Euro
11.0642
-0.66%
Dolar
9.5393
-0.47%
Altın
549.42
-1.35%
Borsa
1.509
1.09%
Bitcoin
595.465
-1.90%
13ºC
İstanbul
Açık 13 C

  Kreditörlerle anlaşamayan Varufakis ve Çipras'tan rest

  Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden çıkışını ihtimaller arasında sayan Maliye Bakanı Varufakis, "Yeter dedik, şimdi karar Avrupa'nın" dedi.
  • Ajanslar
  • 15.06.2015 - 14:06
  Kreditörlerle anlaşamayan Varufakis ve Çipras'tan rest

  Kreditörlerle anlaşamayan Varufakis ve Çipras tan rest #1

  Ekonomik sıkıntı içerisinde bulunan Yunanistan'ın, ülkeye nakit akışının yeniden sağlanmasına yönelik kreditörleriyle olan müzakerelerde uzlaşma sağlanamadı. AB Komisyonu, Yunanistan ile kreditörler arasında anlaşma sağlanması amacıyla devreye girmişti.

  "SIRA AVRUPA'DA"

  Juncker'in girişimi bazı gözlemciler tarafından "uzlaşma için son şans" olarak nitelendirilmişti. AB Komisyonu sözcüsü, "Taraflar arasındaki görüş ayrılığının aşılamadığını" açıkladı. Kreditörler anlaşma sağlanması için memur ve emekli maaşlarında yeni kesintilerle birlikte kalıcı olarak yıllık bazda 2 milyar euro ek tedbir talebinde bulundu. Bu talebin taraflar arasındaki görüşmelerin kesilmesine neden olduğu iddia edildi. Yunanistan'ın müzakerelerde elinden gelen tüm çabayı gösterdiğini ve yapacak başka şeyi kalmadığını ileri süren Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varufakis, "Sıra Avrupa'da" açıklaması yaptı.

  "SONUNDA TEMİZLİK AŞAMASINA GELDİK"

  Ülkesinin Euro Bölgesi'nden çıkışını ithimaller dahilinde sayan Yunan Maliye Bakanı Varufakis, "Bugün çok güzel bir gün. Sonunda temizlik aşamasına geldik. Yunanistan dün 'yeter, buraya kadar' dedi. Şimdi Avrupalıların karar alması lazım" ifadelerini kullandı. Anlaşmazlık sonrası açıklama yapan Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras da hükümetin Yunan halkının iradesi doğrultusunda hareket ettiğini belirterek, "Kimsenin demokrasiyi gömmeye hakkı yok" dedi.

  Kreditörlerle anlaşamayan Varufakis ve Çipras tan rest #2

  ÇİPRAS: SABIRLA BEKLEYECEĞİZ

  Yunanistan'ın tezlerinin kurumlar tarafından kabulleninceye kadar beklemekte kararlı olduğunu belirten Çipras, "Memorandumların 5 yıllık talanından sonra kurumların memur ve emekli maaşlarında yeni kesintilerle ilgili ısrarı, sadece siyasi bir amaç ile açıklanabilir. Kurumlar gerçekliğe geçinceye kadar sabırla bekleyeceğiz" dedi. Yunanistan'ın vadesi dolan borçlarını ödeyebilmesi için ihtiyaç duyduğu finansman sorununun çözümünün 18 Haziran Perşembe günkü Euro Bölgesi Maliye Bakanları Toplantısı'na kaldığı açıklandı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir