Petrol
91.85
-0.53%
Euro
18.2721
0.15%
Dolar
17.9616
0.27%
Altın
1.023
0.16%
Borsa
2926
0.43%
Bitcoin
429.927
-0.94%
23ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 23 C
  Krizdeki İspanya'dan Sefarad Yahudileri'ne vatandaşlık

  Krizdeki İspanya'dan Sefarad Yahudileri'ne vatandaşlık

  1492'de Balkanlar ve Anadolu'ya göç etmek zorunda kalan Sefarad Yahudileri'ne vatandaşlık hakkı için yasa çıkarıldı.
  • 15.02.2014 - 21:49

  Krizdeki İspanya dan Sefarad Yahudileri ne vatandaşlık #1

  İzmir Musevi Cemaati Vakfı Başkanı Sami Azar kararı "Bu karar gecikmiş olan bir haktı. Bir süredir gündemdeydi. Şimdiye kadar pasaportta çifte vatandaşlık hakkı için müracaat edenler olmuş. Ancak bugüne kadar tek bir kişi göç edip, yerleşmek için başvuruda bile bulunmamış. Pasaport alanların sayısı bile çok az. Anladığım kadarıyla herkes evinden memnun gözüküyor" sözleriyle yorumladı.

  "SEFARADLAR İSPANYA'YA RAĞBET ETMİYOR"

  İstanbul'da 18 bin İzmir'de bin 100 kadar yani 300-350 Seferad aile yaşadığını belirten Sami Azar sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Çanakkale, Ankara, Mersin ve Antalya'da ise 2'şer 3'er aile yaşıyor. Pasaport için az sayıda başvuru olduğunu duymuştuk. Ama onu tercih sebepleri de bir nevi ikinci pasaport olması şeklinde. Ama bugüne kadar oraya gidip yerleşen tek bir kişi bile duymadım."

  Teklif, parlamentodan geçip yasalaşırsa, Sefarad Yahudileri resmen vatandaşlık hakkını elde etmiş olacak. Söz konusu yasadan aralarında Can Bonomo gibi ünlü isimlerin olduğu, Türkiye vatandaşı olan Sefaradlar da olmak üzere yaklaşık 3,5 milyon kişinin yararlanacağı belirtildi.

  GALLARDON: TARİHİ BİR HATAYI ONARDIK

  İspanyol basınındaki haberlere göre sadece İsrail'den 500 bin kişinin İspanyol vatandaşı olmak için müracaat etmesi bekleniyor.

  İspanya Adalet Bakanı Alberto Ruiz-Gallardon, bu proje ile İspanya'nın tarihi bir hatasını onardıklarını söyledi.

  Yahudi Cemaati Federasyonu yetkilileri ise İspanya hükümetinin almış olduğu bu kararı memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı.

  İspanya Kralı Juan Carlos da İspanyol Yahudilerinin ülkenin sanatına, bilimine ve ticaretine büyük katkılar sağladığını hatırlatarak "onlarla gurur duyuyoruz" dedi.

  MORİSKO MÜSLÜMANLARI DA İSTİYOR

  Bu gelişme, zamanında İspanya'dan sınırdışı edilen Müslümanların durumuyla ilgili de sorgulamalara neden oldu. İspanyol solu ve Müslümanlar, aynı kolaylıkların zamanında zorla Hristiyan yapılan ve daha sonra sınırdışı edilen Morisko Müslümanları için de sağlanmasını istedi.

  KRİZDEKİ İSPANYA'NIN YENİ TAKTİĞİ Mİ

  Bazı çevrelere göre İspanya'nın bu tutumu, krizdeki ülkeye Yahudi sermayesini çekmek olarak olarak yorumlandı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir