Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
495.801
0.98%
1ºC
İstanbul
Hafif kar 1 C

  Küba'ya yapılacak olan caminin yeri hazır

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Oraya bir cami yakışır" sözleriyle başlayan Küba'ya cami tartışmasında, cami yerinin belli olduğu ortaya çıktı.
  • 20.11.2014 - 11:23
  Küba'ya yapılacak olan caminin yeri hazır

  cami

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Amerika kıtasını Kristof Kolomb'un değil, Müslümanların keşfettiğini söylerek yeni bir tartışma başlatmıştı. ''Amerika'yı Kolomb değil 1178'de Müslümanlar keşfetti'' diyen Erdoğan, ''Kristof Kolomb anılarında, Amerika kıtasında dağın tepesinde gördüğü bir camiden bahseder. Kristof Kolomb'un bahsettiği Küba'daki o dağın tepesine bir cami yakışır" ifadelerini kullanmıştı.

  KÜBA'YA YAPILACAK CAMİNİN YERİ DE HAZIR

  Erdoğan'ın bu açıklamaları tartışılırken, Küba'ya cami yapılacağı, yerinin de hazır olduğu ortaya çıktı.

  HAVANA'DA 5 DÖNÜMLÜK KAMU ARAZİSİ AYRILDI

  Vatan gazetesinden Emre Eser'in haberine göre; Kübalı yetkililer ile Türkiye arasındaki süreci Diyanet Vakfı adına Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tutkun yönetiyor. Küba yönetimi tarafından cami yapımı için Havana'da 5 dönümlük bir kamu arazisi ayrıldı.

  ORTAKÖY BENZERİ CAMİ

  Diyanet Vakfı bu araziye Ortaköy Camisi'nin bir benzerini yapmayı önerdi. Kübalı yetkililer ise cami yapımını sadece tek bir ülkenin üstlenmesi yerine Küba'da temsilciliği bulunan ülkeler olmak üzere tüm İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerin üstlenmesini istedi.

  Küba ya yapılacak olan caminin yeri hazır #2

  (İşte caminin yapılacağı arazi. Tabelada İspanyolca "Buraya camii yapılacak" yazıyor.)

  "VAKFIMIZ MASRAFLARI KARŞILAMAYA HAZIR"

  Mustafa Tutkun konu hakkında şunları söyledi: "Cumhurbaşkanı'mızın çalışmalarımızdan haberi vardır diye düşünüyoruz. Ama detayını bilemiyoruz. Vakfımız bu konuda masrafları karşılamaya hazır. Bu fikir ilk başta vakfımızın bir projesi olarak ortaya çıktı. Karşılıklı ziyaretler gerçekleşti. Orada caminin yapılacağı arazi hazır. Ortaköy Camii'sinin benzerini yapmayı düşünüyoruz."  Görüş Bildir